Zámok Vincennes: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Lenka64 (diskusia | príspevky)
plus část
d
Riadok 2: Riadok 2:
'''Zámok Vincennes''' sa nachádza v meste [[Vincennes]] na juhovýchodnom okraji [[Paríž]]a.
'''Zámok Vincennes''' sa nachádza v meste [[Vincennes]] na juhovýchodnom okraji [[Paríž]]a.


Spolu so zámkom [[Louvre]] je jedným z najdôležitejších zámkov v dejinách Francúzska. Jeho [[donjon]] s výškou 50 metrov je najvyššia opevnená [[stredovek]]á budova v [[Európa|Európe]].
Spolu so zámkom [[Louvre]] je jedným z najdôležitejších zámkov v dejinách Francúzska. Jeho [[donjon]] s výškou 52 metrov je najvyššia opevnená [[stredovek]]á budova v [[Európa|Európe]].


== Poloha ==
== Poloha ==
Riadok 11: Riadok 11:
== Architektúra ==
== Architektúra ==
[[Súbor:Plan.chateau.Vincennes.png|náhľad|Pôdorys zámku]]
[[Súbor:Plan.chateau.Vincennes.png|náhľad|Pôdorys zámku]]
Skôr než hrad bolo miesto koncipované ako opevnené sebestačné sídlo pre panovníka a doprovod. Obdĺžnikový priestor o rozmeroch 330 x 175 metrov bol obohnaný múrom. V opevneniu boli tri brány a šesť veží. [[Donjon]] pretína jednu stranu hradieb, vnútri opevnenia boli hospodárske budovy a kaplnka. Široký priekop, vrátnica a dva padacie mosty istili bezpečnosť samotného donjona. Spodná časť slúžila ako skladisko. Prvé a druhé poschodie boli vyhradené kráľovským apartmánom. Tri horná poschodia slúžila posádke a služobníctvu.
Skôr než hrad bolo miesto koncipované ako opevnené sebestačné sídlo pre panovníka a sprievod. Obdĺžnikový priestor o rozmeroch 330 x 175 metrov bol obohnaný múrom. V opevneniu boli tri brány a šesť veží. [[Donjon]] pretína jednu stranu hradieb, vnútri opevnenia boli hospodárske budovy a kaplnka. Široký priekop, vrátnica a dva padacie mosty istili bezpečnosť samotného donjonu. Spodná časť slúžila ako sklad. Prvé a druhé poschodie boli vyhradené kráľovským apartmánom. Tri horné poschodia slúžili posádke a služobníctvu.


Názvy veží a brán:
Názvy veží a brán:
Riadok 32: Riadok 32:


== Súčasnosť ==
== Súčasnosť ==
Zámok je od roku [[1993]] zaradený medzi historické pamiatky. Je pod správou Ministerstva kultúry a obrany. Od roku 1988 prebieha postupná rozsiahla rekonštrukcia celého komplexu. V prípade veľkej povodne v Paríži je zámok alternatívnym sídlom francúzskeho prezidenta.<ref>[http://www.lepoint.fr/editos-du-point/jean-guisnel/quand-l-elysee-prepare-son-demenagement-au-chateau-de-vincennes-07-07-2010-1212111_53.php Quand l'Élysée prépare son déménagement au château de Vincennes, lepoint.fr]</ref>
Zámok je od roku [[1993]] zaradený medzi historické pamiatky. Je pod správou Ministerstva kultúry a Ministerstva obrany. Od roku 1988 prebiehala postupná rozsiahla rekonštrukcia celého komplexu. V prípade veľkej povodne v Paríži je zámok alternatívnym sídlom francúzskeho prezidenta.<ref>[http://www.lepoint.fr/editos-du-point/jean-guisnel/quand-l-elysee-prepare-son-demenagement-au-chateau-de-vincennes-07-07-2010-1212111_53.php Quand l'Élysée prépare son déménagement au château de Vincennes, lepoint.fr]</ref>


== Iné projekty ==
== Iné projekty ==

Verzia z 20:59, 8. júl 2016

Zámok Vincennes s donjonom

Zámok Vincennes sa nachádza v meste Vincennes na juhovýchodnom okraji Paríža.

Spolu so zámkom Louvre je jedným z najdôležitejších zámkov v dejinách Francúzska. Jeho donjon s výškou 52 metrov je najvyššia opevnená stredoveká budova v Európe.

Poloha

Stavba sa nachádza v blízkosti hlavného mesta, asi 8 km od Île de la Cité. Na rozdiel od väčšiny hradov sa nenachádza na kopci, ale na plošine. Nie je v blízkosti rieky, len pri malom potoku.

V stredoveku, v čase výstavby, bolo miesto pokryté lesom. Od devätnásteho storočia je oblasť okolo hradu zastavaná. Všetko, čo zostalo z lesa, je lesopark Bois de Vincennes.

Architektúra

Pôdorys zámku

Skôr než hrad bolo miesto koncipované ako opevnené sebestačné sídlo pre panovníka a sprievod. Obdĺžnikový priestor o rozmeroch 330 x 175 metrov bol obohnaný múrom. V opevneniu boli tri brány a šesť veží. Donjon pretína jednu stranu hradieb, vnútri opevnenia boli hospodárske budovy a kaplnka. Široký priekop, vrátnica a dva padacie mosty istili bezpečnosť samotného donjonu. Spodná časť slúžila ako sklad. Prvé a druhé poschodie boli vyhradené kráľovským apartmánom. Tri horné poschodia slúžili posádke a služobníctvu.

Názvy veží a brán:

  • Tour du Village
  • Tour de Paris
  • Tour du Réservoir
  • Tour du Diable
  • Tour des Salves
  • Tour de la Surintendance
  • Tour de la Reine
  • Tour du Bois
  • Tour du Roi

Súčasnosť

Zámok je od roku 1993 zaradený medzi historické pamiatky. Je pod správou Ministerstva kultúry a Ministerstva obrany. Od roku 1988 prebiehala postupná rozsiahla rekonštrukcia celého komplexu. V prípade veľkej povodne v Paríži je zámok alternatívnym sídlom francúzskeho prezidenta.[1]

Iné projekty

Referencie

Externé odkazy

Súradnice: 48°50′34″S 2°26′09″V / 48,842778°S 2,435833°V / 48.842778; 2.435833

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Château de Vincennes na francúzskej Wikipédii.