Asfalt: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Revízia 6507059 používateľa 87.197.150.223 (diskusia) bola vrátená
Riadok 14: Riadok 14:


=== Izolácie ===
=== Izolácie ===
Asfaltové izolačné pásy sa používajú ako [[Stavebné izolácie|izolácia stavieb]] proti [[voda|vode]]. Aplikujú sa na povrch natretý penetračným náterom natavením pomocou plameňa.
Asfaltové izolačné pásy sa používajú ako [[Stavebné izolácie|izolácia stavieb]] proti [[voda|vode]]. Aplikujú sa na povrch natretý penetračným náterom nata repčikvením pomocou plameňa.


== Referencie ==
== Referencie ==
{{Referencie}}
{{Referencie|Repčiik=ajajaj}}


== Iné projekty ==
== Iné projekty ==

Verzia z 06:56, 1. jún 2017

Finišer, stroj, ktorý kladie vrstvy asfaltu.
Asfalt závod na výrobu asfaltu.
Asfaltový betón.

Asfalt je druh umelého alebo prírodného živicového bitúmenu. Predstavuje zmes zoxidovaných uhľovodíkov s určitou prímesou ropy, vody, minerálnych látok hlavne ílov a karbonátov.[1]

Vlastnosti a zloženie

Je hnedočierny až čierny a má tuhú alebo polotuhú konzistenciu. Jeho hustota sa pohybuje v rozmedzí 0,9 až 1,3 kg.dm³. Rozpúšťa sa v petroleji, chloroforme a éteri. Vo vode je nerozpustný. Taví sa pri 110 až 130 °C. V prípade jeho úplného spevnenia tvorí tzv. asfaltit, tmavú lesklú horninu s lastúrnatým lomom.[1]

Použitie

Používa sa najmä pri výstavbe ciest ako vrchná vrstva vozovky (pozri aj liaty asfalt) alebo na izoláciu. Umelý asfalt je vedľajší produkt pri spracovaní ropy.

Spevnené plochy

Pri výstavbe spevnených plôch (vozovky, parkoviská) sa asfalt používa pre svoju ľahkú spracovateľnosť a cenu. Nevýhodou je, že sa asfalt pri vyššej teplote deformuje a na vozovke tak vozidlá vytvárajú tzv. „koľaje“. Konštrukčnú skladbu asfaltovej vozovky tvorí aj obalové kamenivo. Je to kamenivo, zväčša hrubej frakcie, ktoré je obalené asfaltom.

Izolácie

Asfaltové izolačné pásy sa používajú ako izolácia stavieb proti vode. Aplikujú sa na povrch natretý penetračným náterom nata repčikvením pomocou plameňa.

Referencie

  1. a b Stočes, B., Kočárek, E., 1962, Geologie ložiskej nerostných surovin III. díl. SNTL, Praha, s. 238

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Asfalt