Bradykardia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Marián 2 (diskusia | príspevky)
môže
Add full stop, fix white space after comma.
Riadok 2: Riadok 2:
'''Bradykardia''' je frekvencia [[srdce|srdca]] pod hodnotou 50 tepov za minútu v pokoji.
'''Bradykardia''' je frekvencia [[srdce|srdca]] pod hodnotou 50 tepov za minútu v pokoji.


Môže sa vyskytovať i u zdravých ľudí, a to najmä u vytrvalostných [[šport]]ovcov. Na hodnotu pod 50 tepov môže klesnúť fyziologicky počas [[spánok|spánku]], v ľahu. Frekvencia srdca môže byť spomalená zvýšenou aktivitou [[parasympatikus|parasympatika]] alebo farmakologicky ([[betablokátor]]mi). Ďalej sa s bradykardiou stretávame pri viacerých poruchách srdcového rytmu - [[bradyarytmia|bradyarytmiách]]. Bradykardia môže byť fyziolofická a patologická. Fyziologická je u športovcov v pokoji alebo počas spánku a patologická pri ochorení splavoovopredsienoveho uzla (sinusova bradykardia) , pri zníženej činnosti štítnej žľazy , pri predávkovani liekmi , pri poruche prevodu vzruchu
Môže sa vyskytovať i u zdravých ľudí, a to najmä u vytrvalostných [[šport]]ovcov. Na hodnotu pod 50 tepov môže klesnúť fyziologicky počas [[spánok|spánku]], v ľahu. Frekvencia srdca môže byť spomalená zvýšenou aktivitou [[parasympatikus|parasympatika]] alebo farmakologicky ([[betablokátor]]mi). Ďalej sa s bradykardiou stretávame pri viacerých poruchách srdcového rytmu - [[bradyarytmia|bradyarytmiách]]. Bradykardia môže byť fyziolofická a patologická. Fyziologická je u športovcov v pokoji alebo počas spánku a patologická pri ochorení splavoovopredsienoveho uzla (sinusova bradykardia), pri zníženej činnosti štítnej žľazy, pri predávkovani liekmi, pri poruche prevodu vzruchu.





Verzia z 19:33, 6. marec 2018

EKG bradykardie

Bradykardia je frekvencia srdca pod hodnotou 50 tepov za minútu v pokoji.

Môže sa vyskytovať i u zdravých ľudí, a to najmä u vytrvalostných športovcov. Na hodnotu pod 50 tepov môže klesnúť fyziologicky počas spánku, v ľahu. Frekvencia srdca môže byť spomalená zvýšenou aktivitou parasympatika alebo farmakologicky (betablokátormi). Ďalej sa s bradykardiou stretávame pri viacerých poruchách srdcového rytmu - bradyarytmiách. Bradykardia môže byť fyziolofická a patologická. Fyziologická je u športovcov v pokoji alebo počas spánku a patologická pri ochorení splavoovopredsienoveho uzla (sinusova bradykardia), pri zníženej činnosti štítnej žľazy, pri predávkovani liekmi, pri poruche prevodu vzruchu.