Iveco Czech Republic: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
d Verzia používateľa Máté Köblös (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Addbot
Značka: rollback
Riadok 6: Riadok 6:
[[Súbor:Posledn%C3%AD_b961e.jpg|náhľad|Karosa B 961E]]
[[Súbor:Posledn%C3%AD_b961e.jpg|náhľad|Karosa B 961E]]
[[Súbor:Brno, Autotec, Irisbus Crossway I.jpg|náhľad|Irisbus Crossway]]
[[Súbor:Brno, Autotec, Irisbus Crossway I.jpg|náhľad|Irisbus Crossway]]
'''Iveco Czech Republic, a. s.''' (do 31. decembra 2006 '''[[Karosa a.s|Karosa, a. s]].''', za socializmu '''Karosa, n. p.''') je český podnik, najväčší výrobcu [[autobus]]ov v Česku (Česko-Slovensku). Závod sa nachádza vo [[Vysoké Mýto|Vysokom Mýte]] vo východných Čechách.
'''Iveco Czech Republic, a. s.''' (do 31. decembra 2006 '''Karosa, a. s.''', za socializmu '''Karosa, n. p.''') je český podnik, najväčší výrobcu [[autobus]]ov v Česku (Česko-Slovensku). Závod sa nachádza vo [[Vysoké Mýto|Vysokom Mýte]] vo východných Čechách.


== Dejiny podniku ==
== Dejiny podniku ==

Verzia z 17:56, 5. máj 2018

Logo Karosa
Škoda 706 RO
Škoda 706 RTO MTZ
Karosa ŠM 11
Karosa B 732
Karosa B 961E
Irisbus Crossway

Iveco Czech Republic, a. s. (do 31. decembra 2006 Karosa, a. s., za socializmu Karosa, n. p.) je český podnik, najväčší výrobcu autobusov v Česku (Česko-Slovensku). Závod sa nachádza vo Vysokom Mýte vo východných Čechách.

Dejiny podniku

V roku 1896 založil Josef Sodomka vo Vysokom Mýte továreň na výrobu kočiarov s názvom „První východočeská výroba kočárů Josefa Sodomky“. V roku 1948 bola spoločnosť znárodnená, jej názov sa zmenil na „Karosa, továrna na karoserie a vozy, národní podnik, se sídlem ve Vysokém Mýtě“, neskôr na „KAROSA, národní podnik Vysoké Mýto“. De facto sa Karosa v tejto dobe stala jediným výrobcom autobusov v Česku (Česko-Slovensku), ostatní výrobcovia, ako napríklad Škoda alebo Praga, jej nesmeli konkurovať. Koncom 50. rokov sa začali v továrni Karosa vyrábať prvé z veľmi známych a aj populárnych modelov mestských autobusov, ako napríklad Škoda 706 RTO (pri tomto modely však len karosérie), ktoré boli ocenené na mnohých medzinárodných výstavách (napr. EXPO v Bruseli v roku 1958). Nasledovali potom jeho modifikácie pre medzimestskú dopravu a dokonca aj kĺbové verzie, ktorá však zostala len u prototypu. Erťák vystriedala Karosa ŠM 11 v roku 1966, u ktorej sa uvažovalo aj o modifikáciu na trolejbus, a Karosa B 731 v roku 1981. Od roku 1972 firma používa dnešnú továreň, tá bola ale pred nedávnom zmodernizovaná. V roku 1989, po páde totality, sa spoločensko-ekonomickým zmenám musela prispôsobiť aj Karosa. Jej produkcia, ktorá dosahovala 3 400 vozidiel ročne, sa znížila len na tisícku. Napriek tomu sa jej však podarilo získať späť svoje meno, hlavne vďaka zahraničnému investorovi - francúzskemu Renaultu. Musela byť vykonaná modernizácia výrobného podniku, jej vozidlá sa museli vynoviť a zmodernizovať. Od roku 1999 je podnik súčasťou celoeurópskeho holdingu Irisbus, ktorý založil Renault s talianskou firmou Iveco (Iveco už vlastní celý Irisbus) a predáva autobusy úspešne po celej Európe.

Niektoré modely

Iné projekty

Externé odkazy