Ovsište: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
{{pracuje sa}}
{{Geobox | location
{{Geobox | location
<!-- *** Heading *** -->
<!-- *** Heading *** -->
Riadok 31: Riadok 30:
}}
}}


'''Ovsište''' (nem. pôvodne: ''Habera'', neskôr ''Habern''; maď. ''Zabos'' <ref>Ľuboš Kačírek - Pavol Tišliar: Petržalka do roku 1918, 2014 [https://www.kniznicapetrzalka.sk/wp-content/uploads/2015/09/publikacia.pdf]</ref> ) je tradičná [[Bratislava|bratislavská]] [[štvrť]] v [[mestská časť|mestskej časti]] [[Bratislava – mestská časť Petržalka|Petržalka]].
'''Ovsište''' (nem. pôvodne: ''Habera'', neskôr ''Habern''; maď. ''Zabos'' <ref>Ľuboš Kačírek - Pavol Tišliar: Petržalka do roku 1918, 2014 [https://www.kniznicapetrzalka.sk/wp-content/uploads/2015/09/publikacia.pdf]</ref> ) je tradičná [[Bratislava|bratislavská]] [[štvrť]] v [[mestská časť|mestskej časti]] [[Bratislava – mestská časť Petržalka|Petržalka]]. Nachádza sa v severovýchodnej časti Petržalky.


Historicky (do začiatku 70. rokov 20. storočia) išlo o územie v dnešných severovýchodných hájoch (t.j. oblasť území dnešnej [[Ekonomická univerzita v Bratislave|Ekonomickej univerzity]], okolia [[Pobrežná ulica|Pobrežnej ulice]], príjazdu na [[Prístavný most]] a okolia severnej [[Mamatejova ulica|Mamateyeovej ulice]]); toto územie administratívne patrilo do [[Prievoz]]u. Po výstavbe súčasnej Petržalky v 70. rokoch do Ovsišťa patrí aj územie južne od historického Ovsišťa (t.j. oblasť okolo južnej Mamateyovej ulice); aj dnešné Ovsišťské námestie sa nachádza v tejto novo vybudovanej časti. Podrobnosti o rozsahu územia pozri nižšie.
Historicky (do začiatku 70. rokov 20. storočia) išlo o územie dnešnej [[Ekonomická univerzita v Bratislave|Ekonomickej univerzity]], okolia [[Pobrežná ulica|Pobrežnej ulice]], príjazdu na [[Prístavný most]] a okolia severnej [[Mamatejova ulica|Mamateyeovej ulice]]); toto územie administratívne patrilo do [[Prievoz]]u. Po výstavbe súčasnej Petržalky v 70. rokoch do Ovsišťa patrí aj územie južne od historického Ovsišťa (t.j. oblasť okolo južnej Mamateyovej ulice); aj dnešné Ovsišťské námestie sa nachádza v tejto novo vybudovanej časti. Podrobnosti o rozsahu územia pozri nižšie.


==Rozsah územia ==
==Rozsah územia ==

Verzia z 13:50, 25. máj 2019

Ovsište
miestna časť
Ovsištské námestie, obchodné centrum
Štát Slovensko Slovensko
Región Bratislavský kraj
Okres Bratislava V
Mesto Bratislava
Mestská časť Petržalka
Súradnice 48°07′11″S 17°07′49″V / 48,1198°S 17,1303°V / 48.1198; 17.1303
Poloha v rámci Bratislavy
Poloha v rámci Bratislavy
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Ovsište (nem. pôvodne: Habera, neskôr Habern; maď. Zabos [1] ) je tradičná bratislavská štvrť v mestskej časti Petržalka. Nachádza sa v severovýchodnej časti Petržalky.

Historicky (do začiatku 70. rokov 20. storočia) išlo o územie dnešnej Ekonomickej univerzity, okolia Pobrežnej ulice, príjazdu na Prístavný most a okolia severnej Mamateyeovej ulice); toto územie administratívne patrilo do Prievozu. Po výstavbe súčasnej Petržalky v 70. rokoch do Ovsišťa patrí aj územie južne od historického Ovsišťa (t.j. oblasť okolo južnej Mamateyovej ulice); aj dnešné Ovsišťské námestie sa nachádza v tejto novo vybudovanej časti. Podrobnosti o rozsahu územia pozri nižšie.

Rozsah územia

Ako neadministratívna štvrť Ovsište zahŕňa tieto ulice: [2][3]

Trochu odlišné je vymedzenie Ovsišťa ako základnej sídelnej jednotky (ZSJ). Existuje totiž ZSJ Ovsište, ktorá zodpovedá len administratívnej lokalite Ekonomická univerzita (bývalé Háje 4), a okrem toho ZSJ Nové Ovsište, ktorá zodpovedá len územiu medzi ulicami Gettingova, Mamateyova a Dolnozemská cesta. Ostatné územia uvedené v predchádzajúcom odseku patria pod iné ZSJ.[4]

Dejiny

Územie Ovsišťa bol pôvodne ostrov, ktorý bol majetkom Pálfiovcov. Nachádzali sa tu polia, nivy, háje. Ovsište od nepamäti patrilo do vtedajšej obce Prievoz (s prestávkou počas nemeckej okupácie Petržalky v rokoch 1938-1945). Prievoz (vrátane Ovsišťa) bol spolu s Petržalkou v roku 1946 pričlenený k Bratislave (podrobnejšie pozri v článku Prievoz).

Pôvodná osada vznikla pri výletnom hostinci, pôvodne hájovni, pred prvou sv. vojnou. V roku 1921 mala 12 domov, v roku 1946 340 domov. V roku 1975 sa začalo ich búranie. Asanácia prebiehala v dvoch etapách. V roku 1975 boli asanované domy smerom od Starého hája po úroveň školy na Kosákovej ulici, v roku 1982 zvyšok obce.

V obci bolo pomenovaných 25 ulíc. K pomenovaniu ulíc došlo až po roku 1928. Ešte koncom uvedeného roku sa adresa písala: Oberufer (Prievoz), Ovsenná cesta a príslušné číslo domu, napr. 381. To bola adresa neskoršej Ovocnej ulice č. 6. Ulice boli 20. decembra 1950 premenované z dôvodu odstránenia duplicitných názvov ulíc, po pripojení viacerých obcí k Bratislave. Pôvodné názvy vtedy zostali iba uliciam: Májová, Ostrovná, Ovocná, Ovsenná. Z 25 ulíc Ovsišťa po asanácii zostali štyri ulice: Májová, Pobrežná, Sosnová a časť Mäsiarskej ulice premenovali na Klokočovu. Na týchto uliciach nájdeme aj dnes pôvodné domy. Na Klokočovej ulici stojí domček, v ktorom bola do r. 1938 prvá škola v Ovsišti. Tu vyučoval aj spisovateľ Ferdinand Gabaj. V roku 1938 bola postavená budova školy. Stojí dodnes v areáli Ekonomickej univerzity na Dolnozemskej ceste.

V katastrálnom území pôvodnej obce bola poľovnícka strelnica. Dve pôvodné budovy a tri drevené chatky z areálu strelnice môžeme nájsť na Ulici Medveďovej.

Pamiatkou na časy nie tak vzdialené je jazdecký areál Slávie SVŠT. Dočasný areál bol vybudovaný v 60. rokoch vo "Weisgrube", v jame po bývalom futbalovom ihrisku, medzi Sosnovou a Kruhovou ulicou. Terajší areál na konci Májovej ulice bol vybudovaný nadšencami jazdeckého športu na mieste jazera, nazývaného miestnymi "Halasto".

Ovsište má vo svete menovca, dedinka Ovsište sa nachádza v Srbsku, 89 km južne od Belehradu.


  1. Ľuboš Kačírek - Pavol Tišliar: Petržalka do roku 1918, 2014 [1]
  2. Staré mapy [online]. staremapy.sk, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online.
  3. Bratislava : plán mesta. 1. vyd. Bratislava : Freytag & berndt, 2013. ISBN 978-80-89184-19-4.
  4. Revízia základných sídelných jednotiek - Verejná mapa [online]. rzsj.enviroportal.sk, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online.