Storočie: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Opravená chyba
Značky: úprava z mobilu úprava z mobilného webu
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
'''Storočie''' je 100 po sebe nasledujúcich rokov. Môže sa deliť na drobnejšie úseky [[Desaťročie|desaťročia]], tých je 10 v jednom storočí.
'''Storočie''' je buď sto po sebe nasledujúcich rokov, alebo špecificky sto po sebe nasledujúcich rokov meraných vo vzťahu k začiatku nášho letopočtu (teda údajnému narodeniu Krista). <ref>[https://www.lexico.com/en/definition/century]</ref>


Technicky sa storočie vždy začína [[1. január]]a prvého roku nasledujúceho po zmene číslic roka označujúcich tisícky a stovky (t.j. napr. 1. januára 1. januára 2001) a končí sa [[31. december|31. decembra]] roku nasledujúcej zmeny spomínaných číslic (napr. 31. decembra 2100). V bežnom používaní sa však storočie začína a končí spolu so zmenou spomínaných číslic (napr. sa začína 1. januára 2000 a končí sa 31. decembra 2099).<ref>[https://www.lexico.com/en/definition/century]</ref>
10 storočí tvorí [[tisícročie]]. Storočie sa začína [[1. január]]a roku 1 určitého storočia a končí sa [[31. december|31. decembra]] roku 100 rovnakého storočia.


Storočie sa môže deliť na drobnejšie úseky [[Desaťročie|desaťročia]], tých je 10 v jednom storočí. 10 storočí tvorí [[tisícročie]].
To znamená, že [[20. storočie]] začalo 1. januára [[1901]] sekundu po pol noci, a skončilo 1. Januára [[2001]] o 00h 00m 01s.


Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že počiatočné jedno alebo dve čísla [[Letopočet|letopočtu]] označujú rovnaké storočie.
Niektorí ľudia pod vplyvom prvej alebo prvých dvoch číslic roka mylne číslujú storočia: Napríklad rok [[1624]] označujú nesprávne ako [[16. storočie]], pričom správne ide o [[17. storočie]].

Napríklad rok [[1624]] označujú nesprávne ako [[16. storočie]], pričom ide o [[17. storočie]].

Jedinou výnimkou sú roky končiace dvomi nulami, napríklad rok [[2000]].

Vtedy počiatočné dvojčíslie označuje aj storočie, do ktorého daný rok spadá. Dôležitou udalosťou je narodenie Ježiša Krista, ktorá delí obdobia na "pnl" (pred našim letopočtom) a "nl" (nášho letopočtu).


== Pozri aj ==
== Pozri aj ==
* [[Zoznam storočí]]
* [[Zoznam storočí]]

==Referencie==
{{referencie}}


== Iné projekty ==
== Iné projekty ==

Verzia z 09:01, 8. august 2019

Storočie je buď sto po sebe nasledujúcich rokov, alebo špecificky sto po sebe nasledujúcich rokov meraných vo vzťahu k začiatku nášho letopočtu (teda údajnému narodeniu Krista). [1]

Technicky sa storočie vždy začína 1. januára prvého roku nasledujúceho po zmene číslic roka označujúcich tisícky a stovky (t.j. napr. 1. januára 1. januára 2001) a končí sa 31. decembra roku nasledujúcej zmeny spomínaných číslic (napr. 31. decembra 2100). V bežnom používaní sa však storočie začína a končí spolu so zmenou spomínaných číslic (napr. sa začína 1. januára 2000 a končí sa 31. decembra 2099).[2]

Storočie sa môže deliť na drobnejšie úseky desaťročia, tých je 10 v jednom storočí. 10 storočí tvorí tisícročie.

Niektorí ľudia pod vplyvom prvej alebo prvých dvoch číslic roka mylne číslujú storočia: Napríklad rok 1624 označujú nesprávne ako 16. storočie, pričom správne ide o 17. storočie.

Pozri aj

Referencie

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Storočie
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Storočie