Ján Vávra (vysokoškolský pedagóg): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Vrchovina (diskusia | príspevky)
d doplnenie životopisu
Riadok 16: Riadok 16:


== Životopis ==
== Životopis ==
Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a v Nyíregyháze, kde roku [[1918]] maturoval, elektrotechnické inžiniertsvo ukončil na ČVUT v Prahe; Ing. Zaslúžil sa o rozvoj elektrárenstva a elektrtechnického priemyslu na Slovensku. Zakladateľ a organizátor odboru elektrotechnického inžinierstva na SVŠT v Bratislave, kde vybudoval a bol vedúcim Katedry elektroenergetiky. Autor vysokoškolských učebných textov, odborných príručiek, článkov o jadrovej energetike a o slov. elektrotechnickej terminológii v 19. stor. Nositeľ viacerých vyznamenaní.
Študoval na evanjelickom nižšom gymnáziu v Banskej Bystrici, kde sa stal členom tajného slovenského spolku [[„Mor ho“]]. Po jeho prezradení bol roku [[1913]] vylúčený zo školy. Štúdium dokončil v Nyíregyháze, kde roku [[1918]] maturoval, elektrotechnické inžiniertsvo ukončil na ČVUT v Prahe; Ing. Zaslúžil sa o rozvoj elektrárenstva a elektrtechnického priemyslu na Slovensku. Zakladateľ a organizátor odboru elektrotechnického inžinierstva na SVŠT v Bratislave, kde vybudoval a bol v rokoch [[1951]] - [[1960]] prvým vedúcim Katedry elektroenergetiky. Autor vysokoškolských učebných textov, odborných príručiek, článkov o jadrovej energetike a o slov. elektrotechnickej terminológii v 19. stor. Nositeľ viacerých vyznamenaní.


== Dielo ==
== Dielo ==

Verzia z 05:11, 13. september 2019

Ján Vávra
elektrotechnický inžinier, vysokoškolský pedagóg
Narodenie10. marec 1900
Jasenová, Slovensko
Úmrtie11. december 1969 (69 rokov)
Bratislava, Slovensko

Ján Vávra (* 10. marec 1900, Jasenová – † 11. december 1969, Bratislava) bol elektrotechnický inžinier a vysokoškolský pedagóg.

Rodina

Životopis

Študoval na evanjelickom nižšom gymnáziu v Banskej Bystrici, kde sa stal členom tajného slovenského spolku „Mor ho“. Po jeho prezradení bol roku 1913 vylúčený zo školy. Štúdium dokončil v Nyíregyháze, kde roku 1918 maturoval, elektrotechnické inžiniertsvo ukončil na ČVUT v Prahe; Ing. Zaslúžil sa o rozvoj elektrárenstva a elektrtechnického priemyslu na Slovensku. Zakladateľ a organizátor odboru elektrotechnického inžinierstva na SVŠT v Bratislave, kde vybudoval a bol v rokoch 1951 - 1960 prvým vedúcim Katedry elektroenergetiky. Autor vysokoškolských učebných textov, odborných príručiek, článkov o jadrovej energetike a o slov. elektrotechnickej terminológii v 19. stor. Nositeľ viacerých vyznamenaní.

Dielo

  • Dnešný stav elektrizácie Slovenska a jej vývin, Bratislava roku 1944
  • Projektovanie a stavba elektrární, Bratislava roku 1952
  • Stavba elektrických sietí, Bratislava roku 1952
  • Úvod do energetiky, Bratislava roku 1953
  • Jadrové elektrárne, Bratislava roku 1965

Literatúra

Externé odkazy