Wikipédia:O Wikipédii: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Verzia používateľa 51.37.105.188 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Luky001
Značka: rollback
DCERA KARLA GOTTA
Značky: prvá úprava redaktora možný vandalizmus úprava z mobilu úprava z mobilného webu
Riadok 1: Riadok 1:
Muj tata mi rekl ze se nemusim bat naš Buh Jehova je snamaa , pisnicku kterou sem spivala s tatinkem me dela stastnou ,a nejvic Jehova jedinej pravej Buh,Jezis ho zbudi a setkam se snim v raji , Miluju te tati ,vim ze ses ted s Jehovom a s Jezisem.........SRDCE NEHASNOU.....
[[Súbor:najvacsie_Wikipedie_rast_poctu_clankov.png|náhľad|Rast počtu článkov najväčších jazykových verzií Wikipédie]]

'''Wikipédia''' je [[web]]ová encyklopédia s otvoreným obsahom, ktorú možno slobodne čítať aj upravovať. Je sponzorovaná [[nezisková organizácia|neziskovou organizáciou]] [[Wikimedia Foundation]]. Má 285 nezávislých jazykových vydaní vrátane [[slovenská Wikipédia|slovenského]] a najrozsiahlejšieho [[anglická Wikipédia|anglického]]. Popri článkoch encyklopedického typu obsahuje, najmä anglická encyklopédia, aj články podobajúce sa [[almanach]]u, atlasu či stránky aktuálnych udalostí. Wikipédia je jedným z najpopulárnejších zdrojov informácií na webe s približne 13 miliardami zobrazení mesačne. Jej rast je skoro exponenciálny.

Wikipédia obsahuje viac než 24 miliónov článkov. Najviac z nich je v [[anglická Wikipédia|anglickej Wikipédii]] (viac ako 5,5 milióna), v [[nemecká Wikipédia|nemeckej Wikipédii]] (viac ako 2 milióny) a vo [[francúzska Wikipédia|francúzskej Wikipédii]] (takmer 2 milióny). Wikipédia bola spustená [[15. január]]a 2001 ako doplnok k expertmi písanej Nupedii. So stále rastúcou popularitou sa Wikipédia stala podhubím pre sesterské projekty ako [[Wikislovník]] (Wiktionary), [[Wikiknihy]] (Wikibooks) a [[Wikisprávy]] (Wikinews). Jej články sú upravované dobrovoľníkmi vo [[wiki]] štýle, čo znamená, že články môže meniť v podstate hocikto. Wikipediáni presadzujú politiku „[[Wikipédia:Nestranný uhol pohľadu|nestranný uhol pohľadu]]“. Podľa nej relevantné názory ľudí sú sumarizované bez ambície určiť objektívnu pravdu. Vzhľadom na to, že Wikipédia presadzuje otvorenú filozofiu, jej najväčším problémom je vandalizmus a nepresnosť.


=== Slovenská Wikipédia ===
=== Slovenská Wikipédia ===

Verzia z 23:27, 2. október 2019

Muj tata mi rekl ze se nemusim bat naš Buh Jehova je snamaa , pisnicku kterou sem spivala s tatinkem me dela stastnou ,a nejvic Jehova jedinej pravej Buh,Jezis ho zbudi a setkam se snim v raji , Miluju te tati ,vim ze ses ted s Jehovom a s Jezisem.........SRDCE NEHASNOU.....

Slovenská Wikipédia

Rast slovenskej Wikipédie (oranžovou farbou)

Slovenská jazyková verzia vznikla v septembri 2003 a v súčasnosti obsahuje 248 527 článkov.

Wikipédia je internetová encyklopédia s otvoreným obsahom, ktorú možno voľne upravovať.

Takmer každý článok vo Wikipédii môžete okamžite zmeniť. Stačí iba kliknúť na záložku „upraviť“ („edit“) a urobiť zmeny hoci aj bez akejkoľvek registrácie. Je to vlastne podstatou tejto encyklopédie a je to aj spôsob, akým vznikla. Základom je technológia známa ako wiki. Wiki znamená v havajčine rýchlo, a to je presne filozofia tohto typu stránok; návštevníci môžu stránku rýchlo doplniť o chýbajúce a aktuálne informácie, rýchlo opraviť chyby a nepresnosti iných či rýchlo vytvoriť úplne nové encyklopedické heslo.

Wikipédia je všeobecnou encyklopédiou, čo znamená, že obsahuje články z rôznych oblastí - zo všetkých vied, kultúry, spoločnosti a technológie. Silnou stránkou Wikipédie je aktuálnosť informácií, pretože hneď ako sa udeje nejaká významná udalosť alebo vyjde prevratný článok, ocitne sa pravdepodobne veľmi rýchlo vo Wikipédii. Príkladom sú vždy čerstvé informácie o aprílovom dianí vo Vatikáne, naviac poskytujúce, na rozdiel od novín, široký encyklopedický kontext.

Wikipédia má však okrem mnohých výhod aj niektoré inherentné problémy. Súvisia s tým, že projekt nikdy nebude „hotový“ či „dopracovaný“, vždy sa totiž dá niečo doplniť a upresniť. Je taktiež problém s kontrolou kvality článkov. Zatiaľ čo niektoré články sú vyčerpávajúce, viaceré dôležité témy, ktoré by boli pokryté v klasickej encyklopédii, môžu byť úplne vynechané. Často kritizovaná býva aj dôveryhodnosť zdroja, ktorý môže každý upravovať. Všetky tieto problémy sú rozdiskutované a priamo na Wikipédii si môžete prečítať pre aj proti. Podstatné je poznať sily a slabosti tohto zdroja a vedieť ich využiť.

Zaujímavé je, že čitatelia a používatelia informácií vo wiki projektoch sa často a rýchlo stávajú aj tvorcami encyklopédie. Wiki sa tak stáva aj komunikačným prostriedkom a tvorí celé komunity. V súčasnosti má Wikipédia denne státisíce návštevníkov. Viac než 100 tisíc aktívnych redaktorov tvorí články v takmer 300 jazykoch. V najväčšej, anglickej verzii, sa pracuje na viac ako 4 100 000 článkoch, zatiaľ čo v slovenskej verzii je to 180 000 článkov. Všetky jazykové verzie spolu majú už vyše 24 miliónov článkov.

Na slovenskej Wikipédii v súčasnosti aktívne pracuje 566 redaktorov, preto na svoj rozvoj potrebuje ďalších. Jej ambíciou je byť dobrým zdrojom informácií špecifických pre Slovensko.

Pozri aj

Externé odkazy