Kameraman: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Tom78 (diskusia | príspevky)
preklad článku cs:Kameraman nástrojom Česko-slovenskej Wikipedie
(Žiaden rozdiel)

Verzia z 08:08, 31. máj 2020

Kameraman v akcii

Kameraman je vo filmovej a televíznej tvorbe človek vykonávajúca profesiu spadajúce do hlavného tvorivého a organizačného pracovného-výrobného štábu.

Podstatou jeho práce je nakrúcať film alebo iné audiovizuálne dielo a dať vznikajúcemu filmu (televíznemu filmu / hre) určitú vizuálnu podobu, spôsobom voľby predmetov jednotlivých záberov, nasvietením, použitím filtrov apod. vyvolať pre každú časť filmu chcenú atmosféru, atď. V prípravných fázach môže čiastočne hovoriť do obsadenia (kastingu) filmu. Vo výrobnej fáze závisí na kameramanovi úplne výber typu filmového materiálu, typ svietenie, použitie objektívov, filtrov a iných pomôcok pri natáčaní, ovplyvňujúcich celkový obraz. Po fáze nakrúcania môže zasahovať do spôsobu vyvolania v laboratóriách (ak sa má odlíšiť od štandardného), v postprodukčnej fáze určuje farebné korekcie výslednej obrazovej filmovej kópie.

Vo výrobnom štábe kameraman spolupracuje s režisérom a vytvára s ním celkovú výtvarnú podobu diela.

Kameraman je súčasne vedúci tzv. Čiastkového štábu kameramana, do ktorého patrí asistent kameramana, asistent kamery, vrchný osvetľovač a tzv. Služba u kamery.

Kameraman sa tvorby filmu (televízneho filmu alebo hry a pod.) zúčastňuje od prvého dňa prípravných prác do schválenia posledných denných prác. Pri filme navyše sám vytvára alebo len dohliada na farebné korekcie.

Literatúra

  • Pomocné učebné texty OAVD VOŠFZ (Oddělení pro akademické záležitosti, vědu,výzkum a doktorské studium - Vyšší odborná škola filmová Zlín)

Súvisiace články

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kameraman

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kameraman na českej Wikipédii.