Baník: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Značky: možný vandalizmus úprava z mobilu úprava z mobilného webu
d Revízia 7042186 používateľa 46.34.246.176 (diskusia) bola vrátená
Značka: vrátenie
Riadok 1: Riadok 1:
[[Súbor:Bundesarchiv Bild 183-13175-0004, Bergarbeiter, Lore.jpg|náhľad|Baníci]]
[[Súbor:Bundesarchiv Bild 183-13175-0004, Bergarbeiter, Lore.jpg|náhľad|Baníci]]
'''Banník''' je [[robotník]] pracujúci pri vyhľadávaní, dobývaní a úprave [[nerastná surovina|nerastných surovín]]. Povolanie baníka je veľmi staré, siaha do obdobia, kedy začal človek cielene používať nerastné suroviny vo väčšom meradle. Pôvodne robil každý baník všetky úkony spojené s ťažbou, až neskôr dochádzalo k deľbe práce a formovaniu rozličných kategórií baníkov ako boli [[haviar]]i, [[beháč]]i, [[pratač]]i, [[vrátkár]]i, [[vyklápač]]i, banskí a povrchoví [[tesár]]i a ďalší<ref name="Enc.">baník. In: {{Citácia knihy
'''Baník''' je [[robotník]] pracujúci pri vyhľadávaní, dobývaní a úprave [[nerastná surovina|nerastných surovín]]. Povolanie baníka je veľmi staré, siaha do obdobia, kedy začal človek cielene používať nerastné suroviny vo väčšom meradle. Pôvodne robil každý baník všetky úkony spojené s ťažbou, až neskôr dochádzalo k deľbe práce a formovaniu rozličných kategórií baníkov ako boli [[haviar]]i, [[beháč]]i, [[pratač]]i, [[vrátkár]]i, [[vyklápač]]i, banskí a povrchoví [[tesár]]i a ďalší<ref name="Enc.">baník. In: {{Citácia knihy
| titul = Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska 1
| titul = Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska 1
| odkaz na titul = Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska
| odkaz na titul = Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska

Verzia z 13:13, 1. jún 2020

Baníci

Baník je robotník pracujúci pri vyhľadávaní, dobývaní a úprave nerastných surovín. Povolanie baníka je veľmi staré, siaha do obdobia, kedy začal človek cielene používať nerastné suroviny vo väčšom meradle. Pôvodne robil každý baník všetky úkony spojené s ťažbou, až neskôr dochádzalo k deľbe práce a formovaniu rozličných kategórií baníkov ako boli haviari, beháči, pratači, vrátkári, vyklápači, banskí a povrchoví tesári a ďalší[1]. Baníctvo je zdraviu škodlivá práca a je jedným z najnebezpečnejších zamestnaní. V niektorých krajinách nemajú baníci dostatočné sociálne istoty a aj v prípade úrazov sú ponechaní bez pomoci.

Cesta baníkov do bane sa nazýva fáranie.

Baníci v minulosti v podzemí dolovali rudu pomocou želiezka (dláta) a kladiva ľudovo nazývaných šlegotajzne, (z nem. schlägel und eisen). Používali sa tiež čakany a sochory. Na nakladanie materiálu grac, korýtko, jednokolesový vozík – fúrik. Neskôr sa začal používať aj štvorkolesový banský vozík (tzv. uhorský hunt)[1]. Takýto spôsob ťažby sa napriek nízkej efektivite zachoval až do 19. storočia, kedy sa začali používať výbušniny a pneumatické kladivá.

21. júna 1935 Medzinárodná organizácia práce prijala dohodu o zákaze práce žien a detí pod zemou. Dohodu prijalo 70 krajín, z ktorých ju 28 neskôr zrušilo.

Galéria

Referencie

  1. a b baník. In: Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska 1. Vyd. 1. Bratislava : Veda, 1995. 484 s. ISBN 80-224-0234-6. S. 32.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Baník

Zdroje

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Havíř na českej Wikipédii a Miner na anglickej Wikipédii.