Digitálne hodinky: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Riadok 35: Riadok 35:
* [https://www.pcmag.com/news/the-digital-watch-a-brief-history História digitálnych hodiniek] - pcmag.com
* [https://www.pcmag.com/news/the-digital-watch-a-brief-history História digitálnych hodiniek] - pcmag.com
* [https://www.techeblog.com/ebay-watch-25000-pulsar-p1-prototype-led-digital-watch/ Pulsar P1 Prototype LED Digital Watch] - techblog.com
* [https://www.techeblog.com/ebay-watch-25000-pulsar-p1-prototype-led-digital-watch/ Pulsar P1 Prototype LED Digital Watch] - techblog.com
* [https://www.najdihodinky.sk/panske-hodinky/casio/ O značke Casio] - najdihodinky.sk


[[Kategória:Hodiny]]
[[Kategória:Hodiny]]

Verzia z 08:23, 1. október 2020

Digitálne hodinky Casio

Digitálne hodinky sú jedným z druhov náramkových hodiniek a primárne slúžia na zobrazovanie času. Na rozdiel od analógových hodiniek, ktoré zobrazujú čas prostredníctvom ručičkových ukazovateľov, zobrazujú presný čas prostredníctvom vstavaného LCD displeja. Zvyčajne sú poháňané batériovým pohonom (Quartz) a okrem ich primárnej funkcie, ktorou je zobrazovanie času, majú digitálne hodinky množstvo ďalších funkcií. Sem môžeme zaradiť napríklad stopky, digitálny ukazovateľ dátumu, budík, alebo kompas a podsvietenie displeja, prostredníctvom LED žiarovky.

Princíp fungovania

Na rozdiel od analógových (klasických hodiniek s ukazovateľmi), zobrazujú digitálne hodinky údaje na digitálnom displeji. Čas je zobrazený prostredníctvom čísel, rovnako ako na digitálnych kalkulačkách a ďalších zariadeniach vybavených digitálnym displejom. Čísla sú vyobrazené prostredníctvom tzv. sedem segmentového displeja (SMD 7).

História

Za historicky prvé hodinky, ktoré zobrazovali čas digitálne a nie prostredníctvom analógového ukazovateľa, môžeme považovať prototyp hodiniek Pulsar P1 z roku 1970. Podľa slov samotného riaditeľa divízie Pulsar spoločnosti Hamilton Watch Company, ktorá tieto hodinky vyvinula, bol inšpiráciou k ich vzniku známy sci-fi film od Stanleyho Kubricka - 2001: Vesmírna odysea.

  • V roku 1973 vyvinula japonská spoločnosť Seiko prvé hodinky s digitálnym displejom so šiestimi číslami a v roku 1974 zahájila firma Casio výrobu svojich digitálnych hodiniek pod označením CASIOTRON.
  • 1976 – Hamilton Pulsar Calculator Watch - prototyp hodiniek s digitálnym displejom a kalkulačkou
  • 1980 – Casio Game-10 - hodinky umožňovali hrať jednoduché hry na displeji
  • 1980 – Casio C-80 Calculator Watch - prvé hodinky od Casio so zabudovanou kalkulačkou
  • 1982 – Seiko TV Watch - hodinky, ktoré umožňovali priamo na displeji sledovať televízne prenosy
  • 1994 – Timex Data Link 150 - hodinky, ktoré umožňovali prenos dát
  • 2002 – Casio Wrist Camera - prvé hodinky so zabudovanou kamerou
  • 2010 – Seiko E-Ink Watch - prvé hodinky s tzv. „e-ink“ displejom
  • 2015 – Apple Watch Series 1 - prvé moderné smart hodinky od značky Apple

Nevýhody

Za najväčšiu nevýhodu hodiniek s LCD displejom sa všeobecne považuje ich horšia viditeľnosť na slnečnom svetle. LCD displej je taktiež známy tým, že polarizuje svetlo. Ak má ich nositeľ na tvári napríklad polarizačné okuliare, môže mať taktiež problém s dobrou viditeľnosťou údajov na takomto displeji.

Súčasnosť

V súčasnosti patrí k popredným predstaviteľom digitálnych hodiniek japonský výrobca, značka Casio. Táto značka hodiniek je známa okrem iného výrobou odolných hodiniek Casio G-Shock, ktoré patria k známym edíciám digitálnych hodiniek. Okrem tejto modelovej rady produkuje výrobca aj retro digitálne hodinky Casio Vintage, ale aj hodinky z kolekcií Wave Ceptor, alebo Youth.

Do popredia sa v súčasnosti dostávajú aj inteligentné hodinky, ktoré sa zvyčajne označujú anglickým názvom „smart watches“ - smart hodinky. Tento typ digitálnych hodiniek poskytuje svojmu užívateľovi nielen prehľad o aktuálnom čase, ale aj pokročilé funkcie ako merač spálených kalórií, prepojenie so smartfónom cez technológiu Bluetooth, prijímanie textových správ a pod. Inteligentné hodinky produkuje dnes množstvo firiem, medzi najznámejšie patria technologické giganty, ako napríklad Apple, Samsung, športové značky Suunto, Garmin, ale aj klasické značky hodiniek, akými sú Michael Kors, Fossil, Emporio Armani a veľa ďalších.

Pozri aj

Externé zdroje