Daniel Ortega: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
PalicaBOT (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: io:Daniel Ortega
Thijs!bot (diskusia | príspevky)
Riadok 31: Riadok 31:
[[da:Daniel Ortega]]
[[da:Daniel Ortega]]
[[de:Daniel Ortega]]
[[de:Daniel Ortega]]
[[el:Ντανιέλ Ορτέγκα]]
[[en:Daniel Ortega]]
[[en:Daniel Ortega]]
[[eo:Daniel Ortega]]
[[eo:Daniel Ortega]]

Verzia z 09:25, 29. marec 2007

José Daniel Ortega Saavedra
Ortega Daniel.jpg
prezident Nikarague
Narodenie11. november 1945
La Libertad
PodpisDaniel Ortega, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Daniel Ortega

José Daniel Ortega Saavedra (* 11. november 1945, La Libertad) je nikaragujský politik, nedávny víťaz prezidentských volieb. Svojej funkcie sa ujal 10. januára 2007.

Ortega vyrastal v rodine ktorá bola v opozícií voči diktatúre rodu Somozov. V roku 1962 vstúpil do odbojovej organizácie Sandinovský front národného oslobodenia (FSLN). O rok neskôr začal študovať na Universidad de América Central, štúdium však nedokončil a venoval sa odbojovej činnosti. Oženil sa s revolučnou spisovateľkou Rosario Murillovou. Roku 1967 sa stal vodcom FSLN pre guerillové akcie v mestách. V snahe zaobstarať finančné prostriedky pre odboj toho istého roku vylúpil banku, bol však chytený a odsúdený do väzby, kde bol až do roku 1974. Po prepustení bol vyhostený na Kubu, kde s podporou kubánskeho a sovietskeho režimu pripravoval revolúciu.

Sandinovskému frontu sa podarilo v roku 1979 zvrhnúť diktatúru rodu Somozov. Ortega sa stal roku 1981 koordinátorom vládnej junty a roku 1984 bol zvolený v nedemokratických voľbách prezidentom (opozícia sa volieb nezúčastnila). Jeho režim bol podporovaný zo strany ZSSR; počas občianskej vojny za jeho vlády prebiehal boj s „contras“ podporovaných USA v čele s Ronaldom Reaganom. Po konci studenej vojny v roke 1990 podpísali obe strany prímerie; Ortega následne prehral prezidentské voľby s Violettou Chamorrovou.

Ortega kandidoval aj v ďalších prezidentských voľbách. Roku 1996 prehral s Arnoldom Alemánom; v roku 2001 s Enriquom Bolañom. Vyhral až voľby v roku 2006 v atmosfére pretrvávajúcej chudoby a nespokojnosti s liberálnymi reformami a s korupciou. K jeho víťazstvu prispel aj jeho príklon ku katolíckej cirkvi ktorá bola za jeho predchádzajúceho režimu perzekuovaná. Pred voľbami sa zaručil za bezpečnosť zahraničných investícií.