Bard: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Nová stránka: Bard - často prekladaný ako básnik a spevák. Ich úloha v keltskej spoločnosti bola oveľa širšia. Bard bol vysoko vzdelaný v oblasti rétoriky, lingvistiky, umenia a mytoló...
 
Helix84 (diskusia | príspevky)
copyedit
Riadok 1: Riadok 1:
[[Obrázok:The Bard.jpg|thumb|''Bard'' (ca 1817), [[John Martin (painter)|John Martin]]]]
Bard - často prekladaný ako básnik a spevák. Ich úloha v keltskej spoločnosti bola oveľa širšia. Bard bol vysoko vzdelaný v oblasti rétoriky, lingvistiky, umenia a mytológie. Ich pozícia sa viac blížila ku kňazovi, než k zabávačovi. Bardi boli po druidoch druhí najviac vážení z takzvaného Aes Dana - učený ľud. Ich politická pozícia bola vždy neutrálna, nemiešali sa do sporov. Bardi boli oprávnení pohybovať sa medzi kráľovstvami aj v čase vojny a nikto ich nesmel zastaviť. Bardi vo svojej pamäti uchovávali spevy, piesne a básne o bohoch, hrdinoch a kráľoch. Ich umelecký prednes bol veľmi kvalitný a popularita bardov často presahovala hranice krajiny. Ich výtvory dokonca zbierali mnísi. Stať sa bardom pritom nebolo vôbec jednoduché. Pod vedením majstra sa žiak - mabinog, vzdelával až 12 rokov. Za ten čas mal presne stanovené koľko veršov musí vytvoriť a koľko sa ich musí naučiť naspamäť. Metódy na prebudenie inšpirácie boli často dosť drastické - samota a pôst, znehybnenie tela na niekoľko hodín a podobne. Melódie bardov vraj mali priam zázračný účinok, vedeli potešiť srdce, uzdravovať alebo aj vyburcovať do nepríčetnosti. Bard však nie je tak celkom iba keltskou záležitosťou. S ekvivalentom barda sa stretávame aj u germánov (konkrétne vikingov), kde bol nazývaný skald, alebo aj u slovanov kde sa volal guslar (oblasť bývalej Juhoslávie), skazitel (Rusko a Ukrajina) alebo igric (Slovensko a Čechy).
'''Bard''', často prekladaný ako básnik a spevák.

Ich úloha v [[kelt]]skej spoločnosti bola oveľa širšia. Bard bol vysoko vzdelaný v oblasti [[rétorika|rétoriky]], [[lingvistika|lingvistiky]], [[umenie|umenia]] a [[mytológia|mytológie]]. Ich pozícia sa viac blížila ku kňazovi, než k zabávačovi. Bardi boli po [[druid]]och druhí najviac vážení z takzvaného ''Aes Dana'' (učený ľud). Ich politická pozícia bola vždy neutrálna, nemiešali sa do sporov. Bardi boli oprávnení pohybovať sa medzi kráľovstvami aj v čase vojny a nikto ich nesmel zastaviť.

Bardi vo svojej pamäti uchovávali spevy, piesne a básne o bohoch, hrdinoch a kráľoch. Ich umelecký prednes bol veľmi kvalitný a popularita bardov často presahovala hranice krajiny. Ich výtvory dokonca zbierali [[mních|mnísi]].

Stať sa bardom pritom nebolo vôbec jednoduché. Pod vedením majstra sa žiak - mabinog, vzdelával až 12 rokov. Za ten čas mal presne stanovené koľko veršov musí vytvoriť a koľko sa ich musí naučiť naspamäť. Metódy na prebudenie inšpirácie boli často dosť drastické - samota a pôst, znehybnenie tela na niekoľko hodín a podobne. Melódie bardov vraj mali priam zázračný účinok, vedeli potešiť srdce, uzdravovať alebo aj vyburcovať do nepríčetnosti. Bard však nie je tak celkom iba keltskou záležitosťou. S ekvivalentom barda sa stretávame aj u [[germáni|germánov]] (konkrétne [[germánovia|vikingov]]), kde bol nazývaný [[skald]], alebo aj u [[slovania|slovanov]] kde sa volal [[guslar]] (oblasť bývalej [[Juhoslávia|Juhoslávie]]), [[skazitel]] ([[Rusko]] a [[Ukrajina]]) alebo [[igric]] ([[Slovensko]] a [[Čechy]]).

[[Kategória:Kelti]]
[[Kategória:Hudba]]
[[Kategória:Írska literatúra]]
[[Kategória:Škótska literatúra]]
[[Kategória:Welšská kultúra]]
[[Kategória:Stredoveké Škótsko]]
[[Kategória:Stredoveké Írsko]]
[[Kategória:Romantizmus]]

[[br:Barzh]]
[[de:Barde]]
[[en:Bard]]
[[es:Bardo]]
[[eo:Bardo]]
[[fr:Barde (druidisme)]]
[[gl:Bardo]]
[[it:Bardo]]
[[nl:Bard (zanger)]]
[[pl:Bard (muzyka)]]
[[ru:Бард]]
[[sv:Bardus]]
[[uk:Бард]]
[[zh:吟游诗人]]

Verzia z 12:00, 13. apríl 2007

Bard (ca 1817), John Martin

Bard, často prekladaný ako básnik a spevák.

Ich úloha v keltskej spoločnosti bola oveľa širšia. Bard bol vysoko vzdelaný v oblasti rétoriky, lingvistiky, umenia a mytológie. Ich pozícia sa viac blížila ku kňazovi, než k zabávačovi. Bardi boli po druidoch druhí najviac vážení z takzvaného Aes Dana (učený ľud). Ich politická pozícia bola vždy neutrálna, nemiešali sa do sporov. Bardi boli oprávnení pohybovať sa medzi kráľovstvami aj v čase vojny a nikto ich nesmel zastaviť.

Bardi vo svojej pamäti uchovávali spevy, piesne a básne o bohoch, hrdinoch a kráľoch. Ich umelecký prednes bol veľmi kvalitný a popularita bardov často presahovala hranice krajiny. Ich výtvory dokonca zbierali mnísi.

Stať sa bardom pritom nebolo vôbec jednoduché. Pod vedením majstra sa žiak - mabinog, vzdelával až 12 rokov. Za ten čas mal presne stanovené koľko veršov musí vytvoriť a koľko sa ich musí naučiť naspamäť. Metódy na prebudenie inšpirácie boli často dosť drastické - samota a pôst, znehybnenie tela na niekoľko hodín a podobne. Melódie bardov vraj mali priam zázračný účinok, vedeli potešiť srdce, uzdravovať alebo aj vyburcovať do nepríčetnosti. Bard však nie je tak celkom iba keltskou záležitosťou. S ekvivalentom barda sa stretávame aj u germánov (konkrétne vikingov), kde bol nazývaný skald, alebo aj u slovanov kde sa volal guslar (oblasť bývalej Juhoslávie), skazitel (Rusko a Ukrajina) alebo igric (Slovensko a Čechy).