Internetový robot: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
JAnDbot (diskusia | príspevky)
Riadok 15: Riadok 15:
[[Kategória:Informatika]]
[[Kategória:Informatika]]
[[Kategória:Internet]]
[[Kategória:Internet]]





[[bg:Бот]]
[[bg:Бот]]
[[cs:Internetový robot]]
[[cs:Internetový robot]]
[[da:Bot]]
[[da:Bot]]
[[de:Bot]]
[[en:Internet bot]]
[[en:Internet bot]]
[[es:Bot]]
[[es:Bot]]
Riadok 29: Riadok 27:
[[hr:Bot]]
[[hr:Bot]]
[[it:Bot]]
[[it:Bot]]
[[ja:インターネットボット]]
[[lb:Bot]]
[[lb:Bot]]
[[lt:Botas (programa)]]
[[lt:Botas (programa)]]

Verzia z 01:44, 19. máj 2007

Internetový robot skrátene bot je počítačový program, ktorý pre svojho majiteľa opakovane vykonáva nejakú rutinnú činnosť na internete - obvykle odosiela a spracováva požiadavky na služby vzdialených serverov.

Príklady robotov

Častým príkladom robotov sú vyhľadávací roboti internetových vyhľadávačov, v angličtine crawler, spider, gatherer . Tento typ robotov prechádza jednotlivé webové stránky, hľadá na nich odkazy na nové stránky, indexuje obsah spracovávaných stránok a umožňuje ich následné prehľadávanie. Podobným príkladom môže byť robot na kontrolu odkazov (linkchecker). Prechádza zadan=u množinu stránok (opäť nasleduje odkazy) a hľadá na nich neplatné odkazy. Robot môže informácie do stránok aj vkladať, existujú napr. roboti vkladajúci komentárový spam. Takýto robot vyhľadáva formuláre na webe a vkladá do nich reklamný text.

Existujú taktiež roboti, ktorí získavajú emailové adresy do databáz pre rozosielanie spamu a to buď vyhľadávaním na internete. E-mail obvykle rozpoznajú podľa prítomnosti zavináča – @. Preto býva doporučované e-mailové adresy na internete nezverejňovať priamo, ale nejakým pre človeka jednoducho pochopiteľným spôsobom ich opísať, napr. meno (zavináč) doména.sk.

Spamovací roboti však e-mailové adresy môžu získať taktiež sledovaním odpovedí vzdialených SMTP serverov. Uskutočňujú na vzdialený poštový server tzv. slovníkový útok, kedy sa pokúšajú doručiť e-mail na adresy zložené z obvyklých mien a priezvisk, obľúbených názvov a prezývok . Tieto adresy sú preto ohrozenejšie. Ako protiopatrenie sa odporúča napr. rozšírenie adresy o ďalšie znaky.

Robot nemusí pracovať len s webovými stránkami, IRC robot môže počúvať na IRC kanály a reagovať na zaslané príkazy, či do IRC kanálu nejakú konverzáciu odosielať.

--Ján Lenko 15:55, 18. máj 2007 (UTC)