Minmi: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
PalicaBOT (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: es:Minmi
Dudo (diskusia | príspevky)
Riadok 35: Riadok 35:


==Polárny dinosaurus==
==Polárny dinosaurus==
V čase, keď sa vyskytoval rod Minmi, bol rozšírený na pevnine tvorenú dnes už rozdelenou [[Antarktída|Antarktídou]] a [[Austrália (svetadiel)|Austráliou]], pričom obýval územie polárneho kruhu. A hoci vtedajšie podnebie nebolo až také chladné ako dnes, zimy sa rovnali tými, aké dnes poznáme v miernom pásme, k čomu ešte treba pripočítať polárnu noc. Minmi však možno bola schopná migrácie, čomu nasvedčujú aj predĺžené nohy.
Svojho času bol rod Minmi rozšírený na pevnine tvorenej dnešnou [[Antarktída|Antarktídou]] a [[Austrália (svetadiel)|Austráliou]]. Obýval tak územie polárneho kruhu. Hoci vtedajšie podnebie nebolo až také chladné ako dnes, zimy sa rovnali tým, aké dnes poznáme v miernom pásme, k čomu ešte treba pripočítať polárnu noc.


==Znaky==
==Znaky==

Verzia z 14:20, 20. máj 2007

Minmi


Rekonštrukcia rodu Minmi.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Minmi paravertebra
Molnar, 1980
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Minmi je rod 3 m. dlhého pevne stavaného bylinožravca, primitívneho zástupcu skupiny Ankylosauria. Tento tvor je známy z pomerne dobrých pozostatkov, ktoré okrem iného zahrňujú aj skoro kompletnú kostru. Dlhú dobu bolo rodové meno Minmi najkratšie medzi dinosaurami, prednedávnom však tento titul prebral vtákovitý dinosaurus rodu Mei. Minmi žil pred 112 miliónmi rokov, nájdený bol v Austrálii.

Polárny dinosaurus

Svojho času bol rod Minmi rozšírený na pevnine tvorenej dnešnou Antarktídou a Austráliou. Obýval tak územie polárneho kruhu. Hoci vtedajšie podnebie nebolo až také chladné ako dnes, zimy sa rovnali tým, aké dnes poznáme v miernom pásme, k čomu ešte treba pripočítať polárnu noc.

Znaky

Kostené brnenie tohto dinosaura sa skladalo z plochých gombíkovitých štítkov, ktoré pokrývali chrbát i krk a z plochých ostňov so širokou základňou, ktoré chránili bedrá a chvost. Vyznačoval sa zároveň dosť dlhými nohami a zvláštnymi štruktúrami okolo tŕňov stavcov, ktoré mu zrejme spevňovali chrbát počas rýchleho behu. Rod Minmi disponoval dobre chráneným bruchom, pokrytým veľkým množstvom maličkých kostených štítkov.

Pozri aj