Ice Bucket Challenge
Ice Bucket Challenge, je aktivita, pri ktorej si dotyčný na hlavu vylieva vedro ľadovej vody so zámerom zvýšiť povedomie o amyotrofickej laterálnej skleróze (ALS) a podporiť jej výskum.[1][2] Tento virál sa začal šíriť sociálnymi sieťami od polovice roku 2014.
Vyzvaný účastník sa musí natočiť ako sa polieva ľadovou vodou a následne musí k tomu istému činu vyzvať jedného, alebo viacerých známych. Výzva by mala byť splnená do 24 hodín, v opačnom prípade by sa mal nominant "vykúpiť" v podobe 100 $ daru organizácii ALS Asoociation.
Poliatím tela ľadovou vodou zažije nominant krátky šok, ktorý ochromí celé telo, a tým na krátku chvíľu poskytne príležitosť sa z časti vžiť do ľudí postihnutých chorobou ALS. (Dodatok: Nie je podložené lekármi ani samotnými pacientmi, že tento krátkodobý účinok mal aspoň z časti rovnaký efekt ako pocity u ľudí postihnutých chorobou ALS - ide teda len o fámu - hoax).
Pôvod
[upraviť | upraviť zdroj]Pôvod nápadu s polievaním vlastnej hlavy ľadovou vodou pre získanie financií na charitu nie je úplne jasný a býva prisudzovaný rôznym zdrojom. Na prelome rokov 2013 a 2014 boli na sociálnych sieťach výzvy "Cold Water Challenge" známe najmä na severe USA. Propagovali výskum rakoviny a nominovaná osoba musela buď finančne prispieť, alebo skočiť do nádoby so studenou vodou.
Pravidlá
[upraviť | upraviť zdroj]Počas 24 hodín od nominácie musí dotyčný natočiť nijako nezostrihané video. Na začiatku musí vyhlásiť prijatie výzvy, do vedra s vodou nahádzať trochu ľadu, zdvihnúť ho nad hlavu a poliať sa. Nakoniec nominuje ďalšie osoby.
Je na vyzvanom, či výzvu prijme, alebo prispeje na výskum, alebo urobí oboje. Sú aj varianty výzvy, kde má nominant darovať $ 10, ak sa ľadovou vodou poleje, alebo $ 100, ak nie.
Odozva a príspevky
[upraviť | upraviť zdroj]Charita je dobrovoľná a prispieť človek môže či je nominovaný, alebo nie. Od 15. júla do 21. augusta 2014 dostal ALS Association 41,8 milióna dolárov od darcov, kým za to isté obdobie v roku 2013 2,1 milióna.[3] Takisto ALSA získala viac ako 300 000 nových darcov.[4] K 27. augustu 2014 získali 94,3 milóna dolárov a viac ako 2,1 milióhna nových darcov.[5]
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ So funktioniert die Ice Bucket Challenge Bild.de (prístup 20. augusta 2014)
- ↑ Prominente machen bei der Ice Bucket Challenge mit FAZ online, prístup 21. augusta 2014
- ↑ 'Pressemitteilung ALSA vom 21. August 2014' [online]. [Cit. 2014-09-23]. Dostupné online. Archivované 2014-08-22 z originálu.
- ↑ Prominente machen bei Ice Bucket Challenge mit FAZ, online, prístup 21. augusta 2014
- ↑ Pressemitteilung ALSA vom 27. August 2014 Archivované 2014-08-27 na Wayback Machine online, (englisch), prístup 27. augusta 2014
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ice Bucket Challenge
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- YouTube
- Stránka ALS Association; (Anglicky)
- Stránka pre prispenie ALS Association; (Anglicky)
- Ice Bucket Challenge: Celebrity Participants and Nominees graph; (Anglicky)
- Analytik: Polievania ľadovou vodou ako syndróm odpustkov
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kbelíková výzva na českej Wikipédii.