Redaktor:Juloml/Pieskovisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Vitajte vo Wikipédii, slobodnej a otvorenej encyklopédii!

Vytvárame úplnú a presnú slobodnú encyklopédiu. Pôvodná anglická verzia vznikla v januári 2001. Naša slovenská verzia vznikla v októbri 2003 a v súčasnosti pracujeme na 248 929 článkoch. Prečítajte si príručku, zistite ako upravovať článok, experimentujte na pieskovisku a pomôžte nám pridať články, ktoré vás zaujímajú. Pozrite sa aj na najlepšie články alebo diskutujte s ostatnými redaktormi v Kaviarni.

Prírodné vedy, matematika, fyzika

Astronómia · Biológia · Fyzika · Geografia · Geometria · Chémia · Logika · Matematika · Medicína · Slnečná sústava · Štatistika · Vedy o Zemi

Umenie, literatúra, jazyk, hudba

Divadlo · Dizajn · Fotografia · Film · Hudba · Jazyk · Literatúra · Maliarstvo · Sochárstvo · Tanec · Umenie

Spoločenské vedy, náboženstvo, história

Antropológia · Archeológia · Ekológia · Ekonómia · Ekonomika · Financie · Filozofia · História · Ľudia · Mytológia · Náboženstvo · Politika · Právo · Psychológia · Sociológia · Teológia

Zábava, internet, šport

Hry · Hobby · Internet · Médiá · Psy · Šport · Televízia · Turistika · Videohry · Zábava · Zberateľstvo · Žurnalistika

Technika a technológia, poľnohospodárstvo, priemysel

Architektúra · Cesty · Doprava · Elektronika · Informatika · Jedlo · Komunikácia · Kozmonautika · Poľnohospodárstvo · Priemysel · Technológia · Technika

Zoznamy

Abecedný index · Listovanie · Kalendár · Najlepšie články · Portály · Projekty · Štatistika


1. jún

A. Morissettová

Meniny má Žaneta. Dnes je Medzinárodný deň detí.

Vedeli ste, že ...

Volkswagen Golf

Odporúčaný článok...

Io je jedným z mesiacov planéty Jupiter, najvnútornejší zo skupiny mesiacov objavených Galileom. S priemerom 3 642,6 km ide o štvrtý najväčší mesiac v slnečnej sústave. Pomenovaný bol podľa gréckej mytológie po  – kňažnej Héry, ktorá sa stala milenkou vládcu bohov Dia (v rímskej mytológii bol jeho ekvivalentom Jupiter).

Mesiac Io hral významnú úlohu v rozvoji astronómie v 17. a 18. storočí. Objavený bol už v roku 1610 Galileom Galileim, spolu s ďalšími veľkými satelitmi Jupitera. Objav týchto mesiacov podporil všeobecné prijatie Kopernikovho heliocentrického modelu slnečnej sústavy, vývoj Keplerových pohybových zákonov a prvé merania rýchlosti svetla.

celý článok...

Obrázok týždňa

foto: Giuseppe Donatiello
Hviezda Antares a časť hmlovinového komplexu Ró Ophiuchi. Antares je jedna z najväčších hviezd viditeľných na oblohe voľným okom. Ró Ophiuchi najbližšia oblasť búrlivého zrodu hviezd.
Wikipédiu prevádzkuje nezisková nadácia Wikimedia Foundation, ktorá spravuje aj veľa iných mnohojazyčných a otvorených projektov:
Wikislovník
Výkladový slovník
Wikiknihy
Voľne dostupné knihy a príručky
Wikicitáty
Zbierka citátov
Wikizdroj
Voľne dostupné dokumenty
Wikidruhy
Adresár biologických druhov
Wikinoviny
Otvorené spravodajstvo
Commons
Zdieľaná zbierka multimédií
Meta-Wiki
Koordinácia všetkých projektov
Wikiverzita
Voľne dostupné vzdelanie