Portál:Jazyk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 596 článkov.


Jazykový portál

Jazyk je systém symbolov známych ako lexémy. Veda skúmajúca jazyk z hľadiska jednotiek, stavby, vývinu a funkcií sa nazýva lingvistika alebo jazykoveda. Ľudský jazyk ako spôsob komunikácie je prírodný fenomén. Na svete je mnoho prírodných jazykov (čiže takých, ktoré vznikli prirodzeným vývinom), ale existujú aj umelé jazyky, ako napríklad esperanto, a mnoho programovacích jazykov ako Java alebo Python.

Jazykový index
Slovanské jazyky Románske jazyky Germánske jazyky Ugrofínske jazyky
Charakteristika vybraného jazyka
Gruzínčina (ქართული ენა, kartuli ena) je úradný jazyk Gruzínska.

Je hlavným jazykom pre približne 3,9 miliónov ľudí v Gruzínsku (asi 83 percent populácie) a pre ďalších 500 000 v zahraničí, hlavne v Turecku, Iráne, Rusku, USA a v Európe. Je literárnym jazykom všetkých gruzínskych národov, obzvlášť juhokavkazských jazykovsvančina, mergeliančina a lazčina.

Gruzínčina je najrozšírenejším juhokavkazským jazykom. Medzi juhokaukazské jazyky patrí svančina a megrelčina - oba rozšírené hlavne v severozápadnom Gruzínsku, lazčina rozšírená pozdĺž tureckého pobrežia Čierneho mora od Melyatu cez Rize ku gruzínskym hraniciam.

Gruzínčina sa od megrelčiny a lazčiny oddelila v prvom tisícročí pred naším letopočtom. Podľa množstva zmien a lingvistických odhadov začalo prvé delení už v druhom tisícročí naším letopočtom alebo skôr oddelením svančiny. Megrelčina a lazčina sa oddelili približne o tisíc rokov neskôr. Gruzínčina má bohatú literárnu tradíciu.

Gruzínčina bola vo svojej histórii zapisovaná rôznymi písmami. Dnes je takmer dominantná abeceda mchedruli. Mchedruli má 33 bežne používaných písmen, ďalších 6 písmen sa dnes už takmer nepoužíva. Písmena presne odpovedajú gruzínskej výslovnosti.

Kategórie
Vedeli ste, že...
Obrázok týždňa

Znaky písma Lanna.

Ocenené články
Najlepšie články

Esperanto
Čo je Najlepší článok?

Dobré články
Dévanágarí
Toki pona
Čo je Dobrý článok?

Správcovia portálu

Tento portál založil v roku 2008 Svalnac2.

Potrebujeme aj Tvoju pomoc pri tvorbe a úprave nasledujúcich článkov
Ostatné portály