Žánrová fotografia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Felice Beato: Žena hrajúca na shamisen, asi 1860, ručne kolorovaná albuminová fotografia
Wilhelm von Gloeden: Pastorálna idyla, asi 1902, pastorála s postavami z dávnej histórie

Žánrová fotografia (fran. genredruh, žáner) je variácia žánrového umenia. Ide o reprezentácie, ktoré predstavujú scény alebo udalosti z každodenného života, ako sú trhy, domáce prostredie, interiéry, večierky, krčmové alebo pouličné scény. Nemá však pevné hranice a je určená predovšetkým zažitými konvenciami. Veľa diel potom ide naprieč niekoľkými žánrami a používa a kombinuje tieto konvencie. Prevedenie môže byť realistické alebo zromantizované podľa umelca.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Fotografia vzišla z maliarstva, kde sa slovom žáner označuje maľba, pri ktorej je na pozadí mesta či dediny zachytený bežný život spravidla prostých anonymných ľudí. Nejde tu teda o zobrazenie či dokonca oslavu konkrétnych osôb, miest či krajiny, ale len o zobrazenie divácky vďačnej pracovnej, obchodnej, bojovej atď. scény. Tá môže mať aj komické vyznenie. Žáner bol obľúbený predovšetkým v druhej polovici osemnásteho a po celé devätnáste storočie.

Kým žánrová maľba začala v 17. storočí reprezentáciou života v Európe, rozvoj fotografie sa zhodoval s érou európskeho imperializmu od strednej do neskoršie časti 19. storočia. Žánrová fotografia (typicky vytváraná počas vojenskej, vedeckej alebo komerčnej expedície) často zachytáva aj ľudí z iných kultúr, ktoré Európania stretávali po celom svete.

Aj keď rozdiely nie sú striktné, mala by sa žánrová fotografia odlíšiť od etnografickej štúdie, ktorá ilustruje priamym pozorovaním a opisnou štúdiou kultúru a spôsob života jednotlivých spoločností, a ktorá predstavuje jeden z takých odborov ako antropológia alebo behaviorálne vedy.

Fotografi[upraviť | upraviť zdroj]

  • Julie Blackmonová (* 1966, Spojené štáty) ako najstaršia z deviatich detí a sama matka troch, využíva svoju vlastnú rodinu a domácnosť a „dokumentárne skúma fantastické prvky nášho každodenného života“.[1] Do svojich snímkov so starostlivo pripraveným prostredím a precízne umiestnenými rekvizitami pridáva prvky humoru a fantázie. Tvorí tak diela, ktoré sa dotýkajú každodennej reality aj fikcie.[2] Výsledné manipulované fotografie z rodinného života sú plné výtržníctva a hravosti a pôsobia nemožne až nereálne, pripomínajú obrazy holandských a flámskych maliarov 17. storočia, hlavne chaotické rodinné scény Jana Steena.[1]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Blackmon, Julie. Artist Statement (color work) Archivované 2019-10-24 na Wayback Machine. Accessed on Oct. 15, 2010
  2. Nordström, Alison. “Interview with Julie Blackmon” in Domestic Vacations. (Santa Fe, N. M.: Radius Books, 2008).

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žánrová fotografie na českej Wikipédii.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Banta, Melissa. 'Life of a Photograph : Nineteenth-Century Photographs of Japan from the Peabody Museum and Wellesley College Museum'. In A Timely Encounter: Nineteenth-Century Photographs of Japan (ex. cat.; Cambridge, Massachusetts: Peabody Museum Press, 1988), 12.
  • Banta, Melissa, and Susan Taylor, eds. A Timely Encounter: Nineteenth-Century Photographs of Japan (ex. cat.; Cambridge, Massachusetts: Peabody Museum Press, 1988).