LIAZ

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
LIAZ 706 RT

LIAZ (Liberecké automobilové závody) bol výrobca nákladných a špeciálnych vozidiel a ich súčastí, so sídlom v Jablonci nad Nisou. Tam nadväzoval na výrobu automobilky Reichenberger Automobilfabrik (RAF), ktorá fungovala už od roku 1907 a v priebehu 1. svetovej vojny sa spojila s firmou Škoda.

História[upraviť | upraviť zdroj]

LIAZ 706 MT
LIAZ 101

1. januára 1951 bol založený štátny podnik Liberecké automobilové závody (LIAZ) so závodmi v Rýnoviciach, Mnichovom Hradišti a Liberci. Ten okrem značky LIAZ používal aj značku Škoda. Neskôr sa podnik rozdelil a potom opäť spojil. Časom pribudli ďalšie závody v Mělníku, Zvolene, Veľkom Krtíši, Přerove a Holýšove. V roku 1975 podnik zamestnával 11 000 pracovníkov a vyrobil 13 600 vozidiel. So svojimi vozidlami sa zúčastňoval aj Rallye Dakar. Okrem výroby nákladných a úžitkových vozidiel LIAZ dodával svoje motory aj pre podnik Karosa vo Vysokom Mýte (autobusy rady Š11 a rady 700) ale aj pre podnik Vagónka Studénka pre motorové vozne rady 810.

Po politických zmenách v roku 1989 a ekonomickom kolapse krajín RVHP, stratil LIAZ väčšinu svojich zákazníkov a nedarilo sa mu nájsť nových. Predajnosť a výroba rapídne klesli. V roku 1992 bol podnik čiastočne privatizovaný v kupónovej privatizácii, majoritným vlastníkom zostal štát. Privatizácia bola dokončená v roku 1995, kedy sa majoritným vlastníkom stala Škoda Plzeň a zmenila názov podniku na Škoda Liaz a.s. Ani uvedenie novej modernej rady 400 (Xena a Fox) nepomohlo podniku k lepším výsledkom. V roku 1998 bol v podniku vyhlásený konkurz, ten bol po dvoch týždňoch zrušený. V roku 2000 podnik odkúpil slovenský Sipox Holding, ktorý však nemal dostatok prostriedkov na financovanie výroby. V roku 2002 podnik definitívne skrachoval. Najperspektívnejšia časť - motoráreň v Rýnoviciach sa premenovala na JAMOT a.s. a v roku 2009 ukončila činnosť.

LIAZ na Ralye Dakar[upraviť | upraviť zdroj]

Automobily značky LIAZ sa úspešne zúčastňovali aj prestížnej Rallye Dakar. Už pri prvom štarte v roku 1985 posádka Moskal, Joklík, Fencl napriek problémom počas pretekov skončila na výbornom 13. mieste. V roku 1987 posádka Moskal, Joklík, Záleský vybojovala 3. miesto v kategórii kamiónov a dokonca 1. miesto v kategórii sériových kamiónov. V roku 1988 získala posádka Moskal, Vojtíšek, Záleský celkové druhé miesto po tuhom boji s Tatrou Karla Lopraisa s rozdielom len niekoľkých minút. Na úspechy LIAZu sa snažil nadviazať Martin Macík so svojim LIAZom, ktorý v 27. ročníku (2005) musel odstúpiť pre poruchu prevodovky, ale v nasledujúcom 28. ročníku (2006) už dokončil preteky na peknom 11. mieste.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V poslednej dobe sa na tradíciu LIAZu pokúsila nadviazať spoločnosť Tedom a Martin Macík. Tá odkúpila areál motorárne bývalého podniku LIAZ, vrátane technickej dokumentácie a know-how výroby motorov. Tie montovala aj do kogeneračných jednotiek, ktorých výrobe sa spoločnosť venovala. V roku 2006 Martin Macík založil spoločnosť Tedom Truck, ktorá kúpila aj všetky práva na výrobu nákladných automobilov rady 300 a 400 vrátane dokumentácie, technológie a výrobných zariadení a začala vyrábať vozy značky FOX. Vyrábala a modernizovala tiež vozy LIAZ, ale pre nedostatok zakázok dňa 30. 10. 2009 zanikla.

Ochrannú známku LIAZ vlastní spoločnosť AP Trust, súčasť holdingu Škoda.

Vyrábané modely a rady[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému LIAZ

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]