Smerekowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Smerekowa
Ilustracja
Widok od północnego zachodu
Państwo

 Słowacja
 Polska

Pasmo

Pieniny, Karpaty

Wysokość

1014 m n.p.m.

Położenie na mapie Pienin
Mapa konturowa Pienin, po prawej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Smerekowa”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Smerekowa”
Ziemia49°22′32,5″N 20°34′37,5″E/49,375694 20,577083

Smerekowa (słow. Vysoká, 1014 m[1]) – trzeci co do wysokości szczyt Pienin, znajdujący się w grzbiecie głównym Małych Pienin pomiędzy Jaworzyną a Watriskiem. Mimo znacznej (jak na Pieniny) wysokości, jest to mało wybitny, słabo wyróżniający się szczyt. Przebiega przez niego granica polsko-słowacka, jednak szczyt leży po stronie słowackiej (stoki po polskiej stronie osiągają 1004 m)[2]. W miejscu występowania dużego skupiska cisów Słowacy utworzyli rezerwat przyrody Kamieńskie Cisy o powierzchni 20,3 ha. Od 1997 r. wszedł on w skład PIENAP obejmującego cały obszar Małych Pienin po słowackiej stronie wzdłuż granicy. Sam wierzchołek jest skalisty od północnej strony i jest w nim charakterystyczna szpara na przestrzał, poza tym partie wierzchołkowe po południowej stronie są porośnięte lasem. Ze szczytu dobre widoki na Tatry i Beskid Sądecki. Po polskiej, północnej stronie poniżej szczytu znajduje się duża i ładna polana Zaskalskie[3].

Spod szczytu Smerekowej wypływa płynący w Polsce i znajdujący się w zlewni Dunajca Skalski Potok. Po słowackiej stronie w stokach Smerekowej mają jeszcze źródła potoki zasilające Kamienkę i jej dopływ Riečkę. Obydwa te potoki znajdują się w zlewni Popradu. Przez szczyt i północno-wschodni (graniczny) grzbiet Smerekowej przebiega bowiem dział wodny między tymi rzekami[1].

Nazwa szczytu pochodzi od rusińskiego słowa „smerek” oznaczającego świerka i występuje na mapie Gepperta z 1810-1812 r. jako Smeretcina Brg. W północno-wschodnim kierunku od Smerekowej, już na słowackiej stronie ciągnie się niski grzbiet z kilkoma wierzchołkami. Najwyższy z nich to Mindalová[3].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski – niebieski od Drogi Pienińskiej grzbietem Małych Pienin przez Szafranówkę, Łaźne Skały, Cyrhle, Wysoki Wierch, Durbaszkę, Wysoką, Wierchliczkę, Przełęcz Rozdziela do Gromadzkiej Przełęczy w Beskidzie Sądeckim. Szlak nie prowadzi przez sam szczyt Smerekowej, lecz omija go po północnej stronie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000, Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c., 2008.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2021-10-19].
  3. a b Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.