Škrečok zlatý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Škrečok sýrsky)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Peach 2.jpg

Škrečok zlatý alebo chrček zlatý (lat. Mesicricetus auratus, ľudovo sýrsky škrečok) je druh hlodavca z čeľade myšovitých. Pochádza zo Sýrie a okolia.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý raz ako sa ľudia dozvedeli o tomto druhu škrečkov v roku 1839 keď britský zoológ George Waterhouse našiel lebku škrečka ktorá skončila v múzeu v Londýne. Do Európy sa dostal až ako domáce zvieratko o sto rokov neskôr, keď profesor Aharon blízkosti Aleppa v Sýrii odchytil samicu škrečka a 12 mláďat. No z 12 prežili len 3. Počas jedného roka sa rozmnožili na približne 300 jedincov.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Je to hlodavec ktorý sa dožíva 2-4 rokov. Vyrastie až do veľkosti 18 cm(spolu s hlavou). Jeho hmotnosť sa pohybuje medzi 130 g a 180 g. Počet mláďat je od 4 až do 14. Tento počet však rýchlo klesá s vekom samice. Dĺžka tehotenstva je približne 16 dní. Po 3 týždňoch sa mláďatá osamostatnia.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Zlaté škrečky sa živia hlavne ovocím, zeleninou, semenami, orechami, obilím ale zjedia aj syr,alebo nejaký hmyz. Keď majú príliš veľa jedla uložia si to na horšie časy. Škrečky si robia nory hlboko pod zemou. Ich príbytky sa v prírode skladajú zo spálne a z tzv. skladu.