Elektrometer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Elektrometer

Elektrometer je merací prístroj, ktorým sa zisťuje, či je teleso elektricky nabité. Funguje tak, že na kovovú platničku na vrchu sa položí merané teleso, o ktorom nie je známe, či je elektricky nabité. Ak teleso je elektricky nabité, ručička na stupnici sa vychýli. Keď sa teleso dotkne kovovej platne, elektricky nabité častice, teda voľné elektróny, sa presunú k tyči.

Vzniká prebytok kladných iónov a otáčavá ručička sa odchýli od súhlasne nabitej nehybnej tyčinky. Keď je teleso záporne nabité, princíp je rovnaký, je prebytok záporných elektricky nabitých častíc, iónov. Záporný elektrický náboj prejde z telesa do nehybnej tyčinky a do otáčavej ručičky a keďže sú súhlasne nabité, ručička sa vychýli.

Z veľkosti výchylky ručičky elektrometra na stupnici sa zisťuje veľkosť kladného alebo záporného elektrického náboja na platni elektrometra.

Elektrometer sa „vynuluje“ po spojení so zemou alebo keď sa ho človek dotkne a keď nie je izolovaný od zeme, pretože ľudské telo je vodivé. Tento proces sa nazýva uzemnenie.

Elektrometer by sa nemal zamieňať s elektromerom.