Fontány a fontánky v Prešove
Fontány
[upraviť | upraviť zdroj]Fontána je výraz pochádzajúci z latinčiny a znamená veľkú ozdobnú nádrž na vodu s vodometom. Voda vo fontáne môže tiecť alebo striekať. Vodomet a vodostrek, nie vodotrysk, sú synonymá a označujú zariadenie striekajúce vodu do výšky.
Na území mesta Prešov je niekoľko fontán. Najstaršia je Neptúnova fontána v parku na Hlavnej ulici, ktorá pochádza z roku 1789. Bola postavená na mieste pôvodnej vodnej nádrže – cisterny. Najväčšia prešovská fontána je na Námestí mieru a bola daná do užívania v roku 1989.
Fontány v Prešove sú neoddeliteľnou súčasťou verejných priestranstiev. Majú nielen estetický, ale aj zdravotný význam. Sú významným zvlhčovačom ovzdušia a tiež ionizujú ovzdušie Na prevádzku fontán potrebuje mesto ročne asi 1,25 milióna korún. V rekonštrukcii je fontána pri OC Centrum. Nefunkčné sú fontány na Kováčskej a Svätoplukovej ulici. Fontány v Prešove sú v činnosti od apríla do konca októbra. Významnejšie opravy na fontánach začali v roku 2003. Fontány Mládeže, Opál, Divízia a fontána Neptún boli opravované v roku 2005.[1]
Zoznam fontán v Prešove
[upraviť | upraviť zdroj]1. Veľká fontána - námestie Mieru
2. Neptún - Hlavná ulica
3. Divízia - Masarykova ulica
4. Šváby - Švábska ulica
5. Opál - ulica Martina Benku
6. Angelinum - ulica Sekčovská
7. Mládeže - ulica Obrancov Mieru
8. Centrál - ulica Československej armády
9. Družba - námestie Kráľovnej pokoja
10. Šmeralova - Šmeralova ulica
Picie fontány
[upraviť | upraviť zdroj]Pitná fontánka je zariadenie na prívod pitnej vody, ktorá vystrekuje vodu po stisnutí tlačidla.
V meste Prešov sú štyri pitné fontánky, ktoré vlastní mesto. Okrem praktickej funkcie, keďže sú umelecky stvárnené, plnia aj funkciu estetickú. Tri sú umiestnené na Hlavnej ulici a jedna na Námestí mieru ako časť veľkej fontány. Mechanizmus ovládania pitných fontánok je rôzny. Niektoré treba stlačiť rukou iné nohou, alebo pomocou mechanickej páky. Najmä v horúcich dňoch túto možnosť osvieženia určite ocení každý obyvateľ Prešova, návštevník či turista. Najčastejšie používaná je pitná fontánka pred radnicou. Jej ročná spotreba vody je približne 20 m³.
Zoznam picích fontán v Prešove
[upraviť | upraviť zdroj]1. Hríb - Hlavná ulica pri Spolku svätého Vojtecha
2. Mušľa - Hlavná ulica pred radnicou
3. Lekno - Hlavná ulica pred OD Tesco
4. Dargovská - Oravská Dargovská ulica pri detskom ihrisku [1]
Najznámejšie fontány
[upraviť | upraviť zdroj]Neptúnova fontána
[upraviť | upraviť zdroj]je najstaršou aj najkrajšou fontánou v meste. Pochádza z roku 1789. Bola postavená na mieste pôvodnej mestskej vodnej nádrže - cisterny. Ako prejav vďačnosti ju nechal zhotoviť haličský židovský obchodník Marek Holländer za to, že mu mestská rada povolila usadiť sa a podnikať v Prešove. Až do čias Jozefa II. nesmeli v Prešove, okrem času trhov, bývať žiadni židia. Sochu Neptúna s trojzubcom, ktorý je na ostrove obklopený morskými živočíchmi vytvoril košický kamenár a sochár Vincent Staviarsky. Súsošie bolo dokončené v roku 1826.
Divízia
[upraviť | upraviť zdroj]Pre svoje umelecké diela asi najobľúbenejšia a najhodnotnejšia prešovská fontána.Pôvodne pri odovzdávaní do užívania v roku 1959 mala názov Pionierska.
Veľká fontána
[upraviť | upraviť zdroj]Najväčšia prešovská fontána je na Námestí mieru a bola daná do užívania v roku 1989 ako svetelná a hudbu hrajúca fontána.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Fontány a fontánky v Prešove