Frézovačka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Frézovanie
rôzne frézy

Frézovačka je mechanické zariadenie, ktoré pomocou rotujúceho rezného nástroja - frézy, ktorý sa môže pohybovať horizontálne, obrába materiál upevnený na pracovnej ploche. Pracovná plocha je pohyblivá, pri obrábaní sa však môže pohybovať zároveň iba jedným smerom.

Frézová hlava sa väčšinou točí okolo Z-osi (zvislej). Pri deliacej fréze je hlava vodorovná a priečne na jej os sa pohybuje predmet, ktorý sa frézuje (tzv. obrobok). Tento typ je v súčasnosti v priemysle málo používaný.

Pri malých obrobkoch sa spravidla pohybuje len obrobok v osiach x a y a hlava v osi z. Ďalšia možnosť je lineárno-radiálny pohyb, len pri špeciálnych postupoch. Pri veľkých obrobkoch je obrobok upnutý a hlava sa pohybuje vo všetkých troch osiach. Frézová hlava sa pri lepších frézach môže aj nakláňať od osi z zhruba +/- 45°.

Pohyb hlavy/obrobku sa hlavne pri malých frézovačkách riadi ručne. Pri veľkých pohyb zabezpečujú elektromotory (servo- a krokové) a je riadený počítačom (napr. systémy SINUMERIC). Takéto frézovačky sú väčšinou numericky riadené CNC.

História frézovačiek[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý frézovací prístroj vznikol pravdepodobne v roku 1818. Vo svojej dobe však stroj nebol docenený a užívaný vo významnejšej miere. [1] V praxi sa uplatnila až univerzálna frézovačka z roku 1862, ktorá slúžila predovšetkým na frézovanie skrutkových vrtákov. Mala všetky znaky novodobých frézovačiek, deliaci prístroj a otočný stôl.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b DEJMEK, Ján. Frézy a frézovačky. Bratislava : SPN, 1953. s. 7

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]