Michael Chabon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Michael Chabon
Michael Chabon
americký spisovateľ

Narodenie 21. máj 1963 (51 rokov)
Washington, USA

Michael Chabon (* 21. máj 1963, Washington) je americký spisovateľ, ktorý je považovaný za jedného z najtalentovanejších a najvýznamnejších autorov svojej generácie.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Chabon (podľa jeho vlastných slov sa vyslovuje ako Shea ako Shea Stadium, Bon ako v Bon Jovi",[ˈʃeɪˌbɑn]) sa narodil vo Washingtone v židovskej rodine lekára a právnika Roberta Chabona a právničky Sharon Chabonovej. Keď mal desať rokov, napísal svoju prvú poviedku - bola o Sherlockovi Holmesovi a Chabon vedel, že chce byť spisovateľom. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal 11 rokov a vyrastal v Pittsburghu v Pennsylvánii a v Columbia, Maryland. Navštevoval University of Pittsburgh, kde získal titul Bachelor of Arts v roku 1984. Štúdium ukončil na University of California v Irvine, kde skončil ako Master of Fine Arts v odbore kreatívne písanie.

Chabonov prvý román The Mysteries of Pittsburgh vznikol ako dizertačná práca na University of California. Jeho profesor Donald Heiney (známejší pod pseudonymom MacDonald Harris) poslal prácu bez Chabonovho vedomia literárnemu agentovi, ktorý autorovi obratom poskytol nevídanú zálohu 155 000 USD (zvyčajne sa záloha začínajúcim autorom pohybuje na úrovni okolo 5000 až 7500 USD). Román The Mysteries of Pittsburgh vyšiel v roku 1988, stal sa bestsellerom a Chabona okamžite posunul na pozíciu literárnej celebrity.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvý román The Mysteries of Pittsburgh (1988) vydal, keď mal 25 rokov a okamžite sa z neho stala literárna celebrita. Nasledoval druhý román Wonder Boys (1995) a dve zbierky poviedok. V roku 2000 Chabon vydal The Amazing Adventures of Kavalier & Clay, ktorý sám nazval veľkým americkým románom a v roku 2001 zaň získal Pulitzerovu cenu. Jeho posledný román The Yiddish Policemen's Union vyšiel v roku 2007 a kritika ho prijala veľmi priaznivo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]