Modelka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Modelka je žena, ktorá propaguje módu (oblečenie na módnych prehliadkach), robí reklamu rôznym výrobkom (tlačená reklama v médiach, výstava automobilov a pod.) a svojou prítomnosťou pomáha propagovať významné spoločenské a podnikové akcie. Niektoré z nich sa stanú široko známymi. Mužský náprotivok sa nazýva model.

Hoci termín modelka a supermodelka získal výraznú popularitu v 80. rokoch, niekoľko prvých modeliek získalo slávu už počas 50. rokov 20. storočia.

Medzi prvými modelkami, ktorých meno a tvár bolo dôverne známe všetkým ľuďom mimo módneho priemyslu, patrila Suzy Parker (okolo roku 1955) a Cheryl Tiegs (okolo roku 1968). Ostatní môžu namietať, že skutočné právo nosiť titul prvej supermodelky má až Janice Dickinson od tej doby, čo ona sama začala rozširovať tento termín v roku 1979. Ako však ukazuje článok vo vplyvnom časopise Glamour z roku 1968, ona sama túto frázu nevytvorila, ale získala širokú povesť tým, že sama seba prehlasovala za „Prvú supermodelku na svete“. Rovnako však modelky - Jean Shrimpton, Colleen Corby a Twiggy (všetky z polovice 60. rokov minulého storočia) môžu tiež uplatňovať svoje právo na titul Supermodelka.

Najlepším obdobím supermodeliek boli celé 80. a 90. roky minulého storočia, ktorému kraľovala slávna trojica supermodeliek - Linda Evangelista, Naomi Campbell a Christy Turlington. V tejto dobe aj supermodelky ako Paulina Porizkova pripravili cestu na príliv špičkových modeliek z východnej a strednej Európy. V rovnakej dobe tiež výrazne stúpala sláva už dobre známych supermodeliek ako Cindy Crawford.

Všetky supermodelky sú dnes takmer okamžite považované za sexuálne symboly. Sú globálne slávne a často sa výrazne presadzujú v komerčnej sfére pri predaji luxusných výrobkov, v reklame alebo ako špičkové herečky. Príkladom môže byť - Milla Jovovich, Elle Macpherson, Rebecca Romijn, Tricia Helfer alebo česká Alena Šeredová.

Hlavné súťaže krásy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]