Prítomný čas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Prítomný čas môže zriedkavo znamenať aj prítomnosť, pozri prítomnosť (terajšok).

Prítomný čas alebo prézent (najmä jeho konkrétne tvary a najmä v indikatíve sa označujú staršie aj ako prítomník) je slovesný čas, ktorý v rôznych jazykoch vyjadruje predovšetkým v súčasnosti prebiehajúce deje alebo trvajúce stavy. Rovnako sa označuje aj súhrn slovesných tvarov resp. jednotlivý slovesný tvar tohto slovesného času.

V niektorých jazykoch je bezpríznakový a dajú sa ním vyjadriť aj minulé udalosti (tzv. historický prézent, napr. „Roku 1348 zakladá Karol IV. univerzitu”) alebo budúcnosť (napr. „Zajtra idem do Zvolena”, nem. „Morgen fahre ich nach Zvolen” apod.). Aký časový význam má konkrétna forma prítomného času v danej jazykovej výpovedi teda vyplýva zo súvislostí. V iných jazykoch je možné prítomný čas použiť len na vyjadrenie prítomnosti (napr. esper. „Ĵus nun mi veturas al Zvolen.”).

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • DVONČ, Ladislav; HORÁK, Gejza; MIKO, František, Ján Oravec, Jozef Ružička, Milan Urbančok Morfológia slovenského jazyka. Redakcia Jozef Ružička; Recenzenti: Alois Jedlička, Štefan Peciar. 1. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 1966. 896 s. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Přítomný čas na českej Wikipédii.