Redaktor:Hermy Hanakin/pieskovisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tento článok je o medzinárodne hranom genderovo-zmiešanom kontaktnom športe. Pre fiktívny šport hraný v Harrym Potterovi pozri Metlobal.


Metlobal, alebo muggle quidditch, je šport v ktorom proti sebe hrajú dva tímy, každý so siedmimi hráčmi na metlách, na ihrisku veľkosti a tvaru hokejového ihriska.


Metlobal je založený na fiktívnej hre rovnakého mena vymysleného autorkou J.K. Rowlingovou, ktorý sa po prvý krát objavil v knižnej sérií o Harrym Potterovi. Hra je tiež obyčajne známa ako muklovský metlobal (muggle quidditch) aby ju ľudia odlíšili od fiktívnej hry (ktorá zahŕňa magické prvky, ako sú lietajúce metly a začarované lopty); V Harry Potter vesmíre je "mukel" človek, ktorý nie je schopný čarovať. Ihrisko je oválneho tvaru s tromi obručami v rôznych výškach na oboch stranách ihriska. Cieľom hry je skórovať čo najviac gólov cez obruče a nahrať tak viacej bodov ako druhý tím do chytenia zlatej stely - golden snitch, kedy sa končí zápas. Tento šport vznikol v roku 2005, a preto je ešte celkom mladý a rozvíja sa. Metlobal sa však hrá po celom svete a aktívne rastie. Na Slovensku máme 2 športové tímy venujúce sa metlobalu - Pressburg Phantoms v Bratislave (kde história slovenského metlobalu začala) a Cassovia Crows v Košiciach. Slovensko reprezentuje na medzinárodnej úrovni národný tím Slovakia - zložený z hráčov Pressburg Phantoms, Cassovia Crows a Slovákov pôsobiacich v zahraničných tímoch. Pravidlá športu upravuje Medzinárodná metlobalová Associácia (International Quidditch Association, skrátene IQA), pričom na podujatia dohliada ona alebo miestna národná metlobalová asociácia. Na Slovensku dohliada na metlobalové tímy Slovenská Quidditch Asociácia (SQA).


PRAVIDLÁ METLOBALU[upraviť | upraviť zdroj]

Upozornenie: Metlobalová terminológia uprednostňuje anglické názvoslovie pred miestnymi knižnými prekladmi vzhľadom k tomu, že je to medzinárodne hraný šport. V strednej Európe sa metlobal začal rozvíjať iba nedávno - má menši počet tímov, preto tu bývajú častejšie zápasy medzi tímami zo susedných krajín a teda anglické názvoslovie je preto zaužívanejšie.

Metlobal sa riadi pravidlami, ktoré upravuje IQA.

Ihrisko a vybavanie[upraviť | upraviť zdroj]

Ihrisko má oválny tvar, na každej strane sa nachádzajú 3 bránkové hoopy (obruče). Ihrisko je rozdelené stredovou čiarou, pričom na oboch stranách ihriska je štartovacia čiara z ktorej hráči začínajú zápas. Vyznačené je aj bránkovisko - keeper zóna.


Metly

Najviac ikonická súčasť metlobalu je metla. Slúži ako hendikep pre hráčov, ktorí z nej nesmú počas celého zápasu zísť. Jedná sa o krátku metlu (vzhľadom pripominajúcu metly z Harry Potter filmov, pozri metly Alivan's využívané hlavne na amerických metlobalových zápasoch) alebo PVC rúrku dlhú približne 1 meter so zaoblenými alebo mäkčenými koncami. Na zápasoch a turnajoch sú usporiadatelia povinní zabezpečiť jednotné metly pre oba tímy. V Európe prevládajú PVC rúrky, pričom v súčasnosti možno zakúpiť i profesionálne metly, hoopy a metlobalové vybavenie (Petersons, Blue Hawks).


Hoopy

V každom bránkovisku sa nachádzajú 3 obruče vo výške 0,91 m, 1,83 m a 1,37 m, ktoré sú od seba vzdialené 2,34 m. Gól možno prehodiť spredu ale aj zozadu hoopu a skórovať tak 10 bodov. Výška hoopu nehraje pri skórovaní žiadnu rolu - všetky majú rovnakú hodnotu 10 bodov.


Lopty

V hre úraduje 5 lôpt:

  • 1x quaffle (prehadzovačka) - jemne vyfučaná volejbalová lopta určená na skórovanie, ktorou sa ale aj možno brániť pred bludgermi,
  • 3x bludger (dorážačka)- dodgeballové lopty určené na vybíjanie hráčov alebo na vyhnutie sa inému bludgeru,
  • 1x golden snitch (zlatá strela) - tenisová loptička v "ponožke" pripnutá suchým zipsom na šortky žlto odetého nestranného snitch runnera (nosiča zlatej strely). Golden snitch sa vypúšťa v 17. minúte zápasu. Chytením golden snitch sa končí zápas a tím si za jej chytenie pripíše 30 bodov. Pokiaľ chytenie golden snitch vyústi do remízy, hra končí po 5 minútovom predĺžení alebo druhým získaním golden snitch.


Pozíce[upraviť | upraviť zdroj]

Tím tvoria 7 hráči na ihrisku (max. 21 spolu s hráčmi na striedačke). Jednotlivé hráčske pozície sú odlíšené farebnými čelenkami. Na ihrisku môže mať tím max. 4 hráčov rovnakého pohlavia nerátajúc seekera. Hráč smie hrať iba s loptou určenou jeho pozícií a nesmie zísť z metly. Ak zíde z metly alebo ho vybije bludger, musí pustiť loptu, zísť z metly a dotknúť sa hoopu vo svojom bránkovisku. Až potom môže nasadnúť na metlu späť do hry.

Tím tvorí:

  • 3x chaser (triafač) - hráč s bielou čelenkou, ktorého úlohou je skórovať góly pommocou quaffle.
  • 2x beater (odrážač) - hráč s čiernou čelenkou, ktorého úlohou je vybíjať súperových hráčov a tak brániť hoopy a spoluhráčov alebo posilniť útok.
  • 1x keeper (strážca) - hráč so zelenou čelenkou, ktorého úlohou je rozohrať hru a brániť obruče. Je to jediný hráč, ktorý môže brániť rukami skrz hoopy a ktorého nemožno vybíjať v jeho bránkovisku.
  • 1x seeker (stíhač) - hráč so žltou čelenkou, ktorého úlohou je zmocniť sa golden snitch a ukončiť tak zápas. Seeker nastupuje až v 18. minúte zápasu.

Hráči môžu počas hry meniť svoje pozície, musia tak však spraviť na striedačke. Keeper musí zostať na ihrisku - pokiaľ je vylúčený, posúva svoju pozíciu (a zelenú čelenku) inému hráčovi na ihrisku.


Priebeh hry[upraviť | upraviť zdroj]

Každý hráč vykonáva počas hry svoju pozíciu a hraje iba s loptou prislúchajúcou jeho pozícií (v opačnom prípade sa jedná o faul). V úvode zápasu sú rozmiestnené na stredovej čiare 3 bludgeri a 1 quaffle a na štartovacích čiarach čaká 6 hráčov z každého tímu (seeker nastupuje až v 18. minúte) na odštartovanie zápasu povelom "Brooms up!" ("Na metly!"). Počas zápasu sa môže divák sústrediť na viacero herných situácií v závislosti od toho, ktorú loptu sleduje. Z tohto dôvodu má metlobal vysoký počet rozhodcov - minimálne 1 hlavného rozhodcu a 2 pomocných rozhodcov, ktorý sledujú fauly a vybíjanie hráčov, 2 rozhodcov strážiacich góly a 1 rozhodcu sledujúceho chytenie golden snitch.


Quaffle game

Úlohou chaserov je prehodiť cez hoopy quaffle (prehadzovačku). Hráča s quafflom možno stiahnuť na zem, vytlačiť ho z cesty alebo inak obrať o quaffle. Keeper môže ako jediný hráč brániť skórovaniu skrz obruče. Po získaní quafflu vo svojom bránkovisku nemožno keepera o loptu obrať, kým hru nerozohrá alebo pokým neopustí keeper zónu (bránkovisko), v ktorej ho nemožno vybiť. Keeper musí zostať na ihrisku stále - v prípade, že bol vylúčený, posúva svojú pozíciu (a čelenku) niektorému z hráčov na ihrisku.


Bludger game

Úlohou beaterov je vybiť protihráčov bludgerom. Ak chaser odrazí bludger quafflom, nie je vybitý. V hre sú 3 bludgeri, pričom jeden tím sa môže zmocniť naraz iba 2. Ak beater tímu, ktorí momentálne nemá v rukách žiaden bludger, beží po bludger so zdvihnutou rukou, je dočasne nevybiteľný, kým sa nezmocní bludgeru.


Snitch game

Úlohou seekera je zmocniť sa golden snitch, ktorú má na sebe pripevnenú snitch runner, získať tak 30 bodov a skončiť zápas. Snitch sa vypúšťa na ihrisko po 17. min. zápasu, seekeri po 18. Seekeri sa smú dotknúť iba snitchu, snitch runner sa môže chyteniu brániť, časom mu ale môžu pribúdať hendikepy (ako napríklad obmedzenie bránenia sa na bránenie iba jednou rukou alebo obmedzenie pola pre snitch). Pokiaľ snitch runner spadne, seekeri musia počkať až sa znovu postaví.


Penalizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Pri udeľovaní kariet alebo úrazoch prerušuje rozhodca hru pískaním a povelom "Brooms down!" ("Metly dole!"). Počas Brooms down musia hráči položiť metlu na miesto, kde sa nachádzali počas prerušenia hry. Pokiaľ prerušenie trvá dlhšie, môžu opustiť miesto (metla ale musí zostať na mieste). Hráči musia hrať iba s povoleným vybavením - zakázané sú zlomené metly, kopačky s ostrými štuplami a bandáže či iné zdravotné podpory, ktoré nie sú mäkké ale pevné a tvrdé (vybavenie prechádza pred zápasom tzv. kontrole "klopaním".)

  • Back to hoops, blue card: Pri ľahkých fauloch môže rozhodca poslať hráča späť k hoopom akoby bol vybitý - v tomto prípade sa hra neprerušuje. Hráč, ktorý získa modrú kartu je na 1 min. vylúčený zo zápasu alebo pokým súper neskóruje. Modrá karta sa dáva prevažne za technické fauly, ich počet sa neráta. Pri všetkých kartách platí, že nemožno vylúčiť z hry keepera - namiesto neho sa penalizuje jeho spoluhráč.
  • Yellow card: Hráč, ktorý získa žltú kartu je na 1 min. vylúčený zo zápasu alebo pokým súper neskóruje. Po dvoch žltých kartách nasleduje červená karta. Udeľuje sa: ak tím prekročí počet hráčov, hráč drží nesprávnu loptu, hráč mení polohu počas prerušenia hry, pri úmyselnom hraní po zásahu bludgerom, pri nedovolenom bránení (útočenie odzadu, útočenie pod kolená alebo nad krk).
  • Red card, vylúčenie: Hráč, ktorý získa červenú kartu je na 2 min. vylúčený zo zápasu alebo pokým súper neskóruje. Udeľuje sa: ak hráč hrá vedome so zlomenou metlou, opakovane hrá s ilegálnym vybavením, úmyselne zhodí hoop, pri hrubom nedovolenom bránení. Pri hrubom porušení pravidiel môže byť hráč vylúčený z celého zápasu.


HISTÓRIA METLOBALU A JEHO VZNIKU AKO ŠPORTU[upraviť | upraviť zdroj]

Metlobal má svoje korene vo fiktívnom športe, rovnakého mena, z kníh o Harrym Potterovi. Tento šport vznikol v roku 2005 na Middlebury College v Middlebury vo Vermonte, vďaka nápadu Xandera Manshela a Alexa Benepeho, ktorý sa neskôr stal prvým metlobalovým komisárom. Metlobal sa rozrástol do vlastného samostatného a osobitného športu po niekoľkých upravených reedíciach pravidiel.

Od vzniku športu v roku 2005 sa metlobal rozrástol do takej miery, že v roku 2007 sa uskutočnil prvý "IQA World Cup". Tím v zakladajúcom Middlebury sa vtedy stal jedným z najlepších tímov sveta. Odvtedy každý rok až do roku 2014 bol "World Cup" v Spojených štátoch, kde vysokoškolské a komunitné tímy súťažili o pozíciu najlepšieho tímu. Tohto svetového poháru sa však okrem USA zúčastňovala iba Kanada s 2 tímami a Austrália a Francúzsko po jednom tíme - World Cupu chýbalo početnejšie zastúpenie medzinárodnej konkurencie. V roku 2012 IQA hostila Summer Games, kde päť národov hosťovalo národné tímy. O dva roky neskôr, 19. júla 2014 IQA hostila Global Games v meste Burnaby v Kanade, kde sa zišli národné tímy a kde USA porazili Austráliu vo finále o zlatú medialu.

Napriek tomu, že muklovský metlobal má svoje korene v Spojených štátoch, čoskoro sa rozšíril na medzinárodnú úroveň cez Kanadu v roku 2009 a ďalej po celom svete s tímami začínajúcimi v Austrálii, Veľkej Británii a vo Francúzsku. Postupne sa rozšíril po celej Európe a Amerike, postupne v Taliansku, Španielsku, Belgicku, Holandsku, Mexiku, Argentíne, Brazílii atď. V súčasnej dobe existuje aktívne tímy v aj v strednej Európe ale aj v Malajzii, Číne, Južnej Afrike, Ugande, na Filipínach a Vietname. V roku 2015 sa založil prvý slovenský tím muklovského metlobalu Pressburg Phantoms v Bratislave a o niekoľko mesiacov Cassovia Crows v Košiciach.

V súčasnosti existujú aj upravené verzie metlobalu:

  • Corrigan Quidditch - upravená verzia s lietajúcim tanierom namiesto quaffle,
  • Kidditch - menej kontaktný metlobal pre deti,
  • Wheel-chair quidditch - metlobal pre vozíčkarov.


METLOBAL NA SLOVENSKU[upraviť | upraviť zdroj]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenský metlobal sa začal formovať na SlavCone v rámci každoročnej larpovej akcie Víkend na Rokforte, kde sa pravidelne hrával metlobal s rôznymi pravidlami. Po náraste pravidelných každoročných hráčov sa v roku 2015 odohral fakultný metlobalový turnaj podľa oficiálnych pravidiel IQA a konal sa tam aj metlobalový workshop pod vedením skúsenejšieho viedenského tímu Vienna Vanguards.

Následne sa na prelome mája a júna 2015 začali konať otvorené tréningy v sade Janka Kráľa na ktorých sa sformoval prvý slovenský metlobalový tím Pressburg Phantoms (súčasne aj Slovaká Quidditch Asociácia). O niekoľko mesiacov neskôr bývaý člen Pressburg Phantoms založil v Košiciach tím Cassovia Crows. (Väčšina tímov - s výnimkou univerzitných tímov, ktoré nesú meno univerzity - má v názve zhodné písmená - tak ako metlobalové tímy v Harry Potter knihách. Toto nepísané pravidlo sa rozhodli dodržať aj slovenské tímy.) Slovenské tímy hrajú priateľské zápasy medzi sebou a okolím, a zúčastňujú sa zápasov a turnajov v regióne.

V roku 2016 vznikol slovenský národný metlobalový Team Slovakia. Tím je tvorený hráčmi Pressburg Phantoms, Cassovia Crows a Slovákmi pôsobiacich v zahraničných tímoch. v júli 2016 debutoval tím World Cupe vo Frankfurte, kde vo svojom absolútne prvom zápase ako tímu zvíťazil ako absolútny nováčik prekvapujúco nad skúsenejším Írskom. Team Slovakia sa v celkovom hodnotení umiestnil na 17. mieste.


Slovenská Quidditch asociácia[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenská Quidditch asociácia (SQA) je miestna národná metlobalová asociácia, ktorá vznikla v roku 2015. SQA zastrešuje miestne tímy a jej úlohou je podporiť rozvoj metlobalu na Slovensku.


Tímy[upraviť | upraviť zdroj]

Team Slovakia[upraviť | upraviť zdroj]

Team Slovakia je národný metlobalový tím reprezentujúci Slovensko v metlobale na medzinárodnej úrovni. Tím je tvorený hráčmi Pressburg Phantoms, Cassovia Crows a Slovákmi pôsobiacich v zahraničných tímoch.

V júli 2016 debutoval tím World Cupe vo Frankfurte, kde vo svojom absolútne prvom zápase ako tímu zvíťazil ako absolútny nováčik prekvapujúco nad skúsenejším Írskom. Slovensko si zahralo svoj druhý zápas aj proti následnému majstrovi sveta - Austrálií. Team Slovakia sa v celkovom hodnotení umiestnil na 17. mieste.


Výsledky zápasov: World Cup 2016

Slovakia 120* 50 Ireland
Slovakia 10 230* Australia
Slovakia 60* 160 Belgium
Slovakia 40 150* Brazil


Pressburg Phantoms[upraviť | upraviť zdroj]

Pressburg Phantoms je prvý metlobalový tím, ktorý vznikol na Slovensku. Vznikol v Bratislave v roku 2015 po niekoľných ročníkov fakultného metlobalového pohára v rámci larpovej akcie Víkend na Rokforte na Slavcone. Tím odohral niekoľko priateľkých zápasov s Cassovia Crows , Vienna Vanguards, ale aj so slovinským tímom Aemona Argonauts (ktorý zhodou okolností zakladal tiež hráč Pressburg Phantoms). V októbri 2016 sa zúčastnili Danube Cupu vo Viedni, kde z kapacitných dôvodov turnaja vytvorili zmiešaný tím Crowtoms (Pressburg Phantoms + Cassovia Crows) a obsadili 6. miesto.

Tím funguje aj ako občianske združenie a snaží sa spropagovať metlobal ako šport na Slovensku - okrem vystúpení v rôznych médiách aj oraganizovaním workshopov a prednášok alebo účasťou na podujatiach ako napríklad Športujúce mesto.


Názov tímu a logo

Pri výbere názvu sa tím rozhodol dodržať nepísané pravidlo rovnakých písmien v názve, tak ako tomu bolo v Harry Potter knihách. Zároveň chcel tím obsahovať v názve aj miesto svojho pôsobenia - namiesto Bratislava sa rozhodol pre Pressburg, lebo toto pomenovanie mu prišlo zvučnejšie, hlavne v spojení Pressburg Phantoms. Inšpiráciou pre výber fantóma ako maskota sa stala jeho rýchlosťou, mysterióznosťou a neviditeľnosť, sčasti aj Fantóm opery. Významný bol aj fakt, že zatiaľ žiaden iný európsky tím nemá v názve Phantoms ale iba Ghost alebo Poltergeists, čo činí názov Pressburg Phantoms jedinečným. Rovnako sa Phantom spomínal aj v Harry Potterovi a Tajomnej komnate pri baziliskovi ako: "little more than a phantom, completely invisible to the people of fifty years ago". Logo tímu tvorí fantóm za ktorým sa nachádzajú klasické metlobalové obruče v popredí Bratislavského hradu. Pri výbere farieb vychádzal tím z fariev mesta - červená, sivá a zlatožltá.


Cassovia Crows[upraviť | upraviť zdroj]

Cassovia Crows je košický metlobalový tím, ktorý vznikol na konci roka 2015. V októbri 2016 sa zúčastnili Danube Cupu vo Viedni, kde z kapacitných dôvodov turnaja vytvorili zmiešaný tím Crowtoms (Pressburg Phantoms + Cassovia Crows) a obsadili 6. miesto.