The Pirate Bay

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
thepiratebay.se
logo
URL thepiratebay.se
Komerčná Nie
Typ stránky Databáza torrentov
Torrent tracker
Registrácia Áno (zadarmo,odporúčaná)
Tvorca Gottfrid Svartholm
Fredrik Neij
Peter Sunde
Spustenie 21. november 2003
Rating 88

The Pirate Bay (často skrátene "TPB", po slovensky zátoka pirátov) je webová stránka, ktorá patrí medzi najväčšie databázy torrentov na svete. Stránka je na 88. mieste najnavštevovanejších stránok na svete.[1] Po zhabaní serverov, ktoré sa 31. mája 2006 lokalizovali vo Švédsku, si TPB získala pozornosť švédskych a medzinárodných médií.

Na serveri sú uložené iba súbory typu .torrent. To znamená, že na ňom nie sú uložené nijaké chránené, resp. nelegálne materiály. Preto podľa zákonov niektorých krajín nie je možné brať ľudí stojacich za The Pirate Bay na zodpovednosť za materiály, ktoré sa rozširujú za pomoci trackera.

Projekt The Pirate Bay založila švédska anti-copyrightová organizácia Piratbyrån v roku 2003. Od októbra 2004 je oddelený a prevádzkujú ho len dobrovoľníci. Použitie služieb tejto stránky je bezplatné, službu uhrádzajú dobrovoľné príspevky. Pirate Bay je tracker systému bittorrent, čo je protokol na výmenu dát umožňujúci spoľahlivý a rýchly prenos veľkých súborov. Zo servera si môžu všetci sťahovať súbory slobodne. Na pridávanie súborov, písanie poznámok a správ je nutné zaregistrovanie sa.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ThePirateBay.org site info on alexa.com

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]