The Pirate Bay

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
The Pirate Bay
logo
URL thepiratebay.se
Komerčná Nie
Typ stránky Databáza torrentov
Torrent tracker
Registrácia Áno (zadarmo,odporúčaná)
Tvorca Gottfrid Svartholm
Fredrik Neij
Peter Sunde
Spustenie 21. november 2003
Rating 88

The Pirate Bay (často skrátene TPB, slovensky zátoka pirátov) bola webová stránka, ktorá patrila medzi najväčšie databázy torrentov na internete. Stránka bola na 88. mieste najnavštevovanejších stránok na svete.[1] Po skonfiškovaní serverov, ktoré sa 31. mája 2006 lokalizovali vo Švédsku, si TPB získala pozornosť švédskych a medzinárodných médií.

Na serveri boli uložené iba súbory typu .torrent. To znamená, že na ňom neboli uložené nijaké chránené, resp. nelegálne materiály. Preto podľa zákonov niektorých krajín nie je možné brať ľudí stojacich za The Pirate Bay na zodpovednosť za materiály, ktoré sa rozširujú za pomoci trackera.

Projekt The Pirate Bay založila švédska anti-copyrightová organizácia Piratbyrån v roku 2003. Od októbra 2004 bol oddelený a prevádzkovali ho len dobrovoľníci. Použitie služieb tejto stránky bolo bezplatné, službu uhrádzali dobrovoľné príspevky.

Pirate Bay bol tracker systému bittorrent, čo je protokol na výmenu dát umožňujúci spoľahlivý a rýchly prenos veľkých súborov. Zo servera si mohli všetci sťahovať súbory slobodne. Na pridávanie súborov, písanie poznámok a správ bolo nutné zaregistrovanie sa.

Od 10. decembra 2014 je stránka nedostupná po tom, čo švédska polícia skonfiškovala všetky servery spoločnosti.

Predpokladá sa že sa hlavná stránka zase spustí, niekedy koncom Januára pretože je na stránke odpočítavanie. Pozdejšie od skonfiškovania serverov sa stránka na ďalšie dni spustila na iných doménach (thepiratebay.cr a oldpiratebay.org)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ThePirateBay.org site info on alexa.com

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]