Villard de Honnecourt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Villard de Honnecourt bol v 13. storočí francúzsky umelec z regiónu Pikardia. Je známy iba vďaka zbierke 33 pergamenových hárkov, na ktorých je 250 kresieb z obdobia cca 1220 až 1240. Kresby sú dnes uložené v knižnici Bibliothèque nationale de France v Paríži. Kresby sa týkali viacerých tém (náboženské a svetské postavy vhodné pre sochy, architektonické plány, nákresy a detaily cirkevných objektov a mechanických zariadení, niektoré aj s poznámkami) a preto je zložité určiť ich účel. Predmetom kresieb boli aj zvieratá a ľudia.

Pôvodne sa myslelo, po objave zbierky pergamenov v polovici 19. storočia, že Villard bol potulný architekt, kamenár alebo stavbár, ale neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by potvrdil jeho profesiu. Napriek tomu je z jeho kresieb zrejmý záujem o architektúru a že navštívil niektoré významné cirkevné stavby aby zachytil ich detaily. V jeho zrejmom záujme bola Katedrála Notre Dame v Laone a Katedrála Notre Dame v Reims.

Navštívil veľa krajín (Jai este en m[u]lt de tieres), spomedzi ktorých navštívil aj dnešné Maďarsko, kde zostal veľa dní (maint ior) ale nie je zrejmé za akým účelom a kto ho vyslal. Predpokladá sa, že mohol byť reprezentantom cirkvi z Cambrai a jeho úlohou bolo získať relikviu Svätej Alžbety Uhorskej, ktorá prispela cirkvi a ktorej potom cirkev venovala jednu z kaplniek v katedrálnej apside.

Spomedzi mechanických zariadení Villard načrtol aj Perpetuum mobile, pílu na vodný pohon, viaceré automaty, zdvíhacie zariadenia, vojenské stroje (trebuchet) a veľké množstvo anatomických a geometrických náčrtov portrétov a architektúry. Tvrdenie, že nakreslil jednoduchý západkový mechanizmus, prvý známy na západe, je v súčasnosti spochybňované.

Kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Historik Wilhelm Schlink, tvrdí, že Villard bol negramotný a nevedel písať ani čítať, pretože jeho poznámky písali traja rôzni ľudia. Uznávaný odborník Carlem F. Barnes označil Villarda za laika, ktorý sa zaujímal o vtedajšie umenie a techniku.[1]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KOVÁČ, Peter. Slavný Villard de Honecourt byl zřejmě diletant a analfabet [online]. 21.08.2003, [cit. 2010-08-27]. Dostupné online. (po česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Villard de Honnecourt na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Villard de Honnecourt na anglickej Wikipédii.