Yamoussoukro

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Poloha mesta na mape Pobrežia slonoviny

Yamoussoukro [jamusukro] je hlavné mesto Pobrežia Slonoviny a v roku 2005 v ňom žilo 200 659 obyvateľov.

Pôvodne bezvýznamná obec N'Gokro s 500 obyvateľmi na začiatku 20. storočia sa stala známa vďaka tomu, že sa v nej v roku 1905 narodil Félix Houphouët-Boigny, neskorší prvý prezident nezávislého Pobrežia Slonoviny. Ten sa rozhodol z rodnej obce vybudovať nové centrum regiónu (departementu) a hlavné mesto krajiny. Po príprave (v tom čase už malo 120 000 obyvateľov) sa tak stalo 21. marca 1983, hoci faktickým hlavným mestom a hospodárskym centrom zostal Abidjan.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Yamassoukro sa nachádza vo vnútrozemí, neďaleko rieky Bandama, vytekajúcej z priehradného jazera Kossou. Nadmorská výška mesta je 208 m n. m. a priemerná teplota vzduchu je v januári okolo 28 °C a v júli 25 °C. V zrážkovom suchšom januári naprší priemerne 25 a v najdaždivejšom júli až 608 mm zrážok.

Vzhľad mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Bazilika Notre-Dame de la Paix

Význam malej obce vzrástol a jej prerod na významné mesto nastal vďaka obrovskému vplyvu Félixa Houphouët-Boigna, prvého prezidenta krajiny. Jeho kariéra začala v roku 1939, kedy sa stal starostom mesta a od polovice 60. rokov začal s jeho postupným budovaním. Po presťahovaní centra štátu došlo v Yamoussoukre k vybudovaniu na africké pomery výstavnej infraštruktúry.

V roku 1989 bola v meste dokončená výstavba baziliky Notre Dame de la Paix, ktorá predstavuje kópiu chrámu Sv. Petra v Ríme. Je najväčším kresťanským chrámom na svete a patrí k najoriginálnejším stavbám na africkom kontinente. V meste sa nachádza i protestantská katedrála a veľká mešita, no zaujímavú architektonickú pamiatku predstavuje palác prezidenta Houphoëta-Boignyho. V blízkosti Yamoussoukra sa nachádza národný park Abokouamékro.

Hospodárstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V meste sa nachádza niekoľko priemyselných, drevospracujúcich, no najmä potravinárskych podnikov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yamoussoukro na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]