Yves Klein

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Yves Klein (* 28. apríla 1928 Nice, Francúzsko – † 6. júna 1962 Paríž, Francúzsko) bol francúzsky umelec, považovaný za významnú postavu povojnového európskeho umenia.

Amatér, nevzdelaný, magalománsky rojko, ktorý si na krátky čas získal vážnosť a reputáciu. Jeho maľby, predmety a záznamy z „happeningov“ sa vyznačujú jedinečným leskom. Spolu so svojimi podporovateľmi používa grandiózne presvedčovacie metódy – modrá je pre nich nekonečná hĺbka nebies; modrá vypĺňa duchovnou energiou priestor medzi predmetom a pozorovateľom; modrá vedie k transcendentným zážitkom a pod. pre jedinca s podobnou fantáziou akú mal Klein, by to hádam bolo možné. Okrem iného bol smutne známy svojím škandalóznym správaním počas celej krátko trvajúcej kariéry.

Jeho dielo sa obmedzuje len na osem rokov produktívnej práce, ktorú ukončila náhla smrť. Zomrel vo veku 34 rokov. Napriek tomu zanechal výnimočne rôznorodé dielo, od maľby a skulptúr až po konceptuálne umenie a performance art.

Francúzsky maliar a konceptuálny umelec, jeden z najdôležitejších predstaviteľov monochrómnej maľby a zakladateľ nového realizmu, ktorý poskytol významné impulzy súčasnému umeniu. Klein tvoril od roku 1947 monochrómne obrazy, od roku 1956 väčšinou v žiarivej ultramarínovej farbe (International klein Blue - IKB), ktorou vyjadroval mystický univerzalizmus. Roku 1957 začal farbiť predmety pripevnené na plátno (Špongiový reliéf, 1958). Ďalším krokom boli antropometrie, akcie, pri ktorých na biele plátno odtláčal farebne pomaľované žanské telá. Výrazom ustavičného hľadania spirituality boli experimenty s rozličnými materiálmi a technikami. Tak vznikli roku 1957 takzvané ohnivé obrazy a od roku 1960 kozmológie, obrazy s odtlačkami rastlín a stopami pôsobenia atmosférických javov, napr. vetra a dažďa.