Portál:Vedy o Zemi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 3 220 článkov.
Portál Index Wikiprojekt Bistro
 
  Portál vied o Zemi  
Zem - vrstvy
Zem - vrstvy

Vedy o Zemi (niekedy označované aj ako geovedy) je zastrešujúci pojem pre vedné disciplíny zaoberajúce sa vývojom, stavbou a zložením jednotlivých sfér Zeme. Členia sa na:

Interdisciplinárne vedy sú meteorológia, klimatológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a paleontológia.


Odporúčaný článok uprav

Kryosféra (z gr. kryos - ľad, mráz) označuje tú časť zemského telesa, ktorá je trvalo pokrytá ľadom, alebo snehom. Zahŕňa oceánsky ľad na póloch, snehovú pokrývku v zimných mesiacoch, ľadové čiapky na vrcholoch vysokých hôr, trvalo zamrznutú pôdu (permafrost) a ľadovce. V Antarktíde sa nachádza najväčší objem ľadu na Zemi, konkrétnejšie na Východoantarktickom ľadovom štíte. Na severnej pologuli je najväčšie pokrytie ľadom a snehom v januári - až 23 % povrchu. Kryosféra je súčasťou globálnej klímy, hrá dôležitú úlohu v systéme zrážok, pri tvorbe oblakov, v hydrologickom cykle a vzniku vzdušných prúdov.

Voda v tuhom skupenstve sa na povrchu Zeme vyskytuje v podobe snehu, ako ľad v jazerách, riekach, ľadovcoch a v podobe večne zamrznutej pôdy - permafrost. Čas, po aký vydrží voda v tuhom skupenstve v jednotlivých systémoch je rôzny. Od sezónnych záležitostí, ako je snehová pokrývka a zamrznutá voda vo väčšine riek a jazier, cez niekoľko rokov sa roztápajúce ľadové kryhy v oceánoch až po 10 000 - 1 mil. rokov staré ľadovce (najstaršie pochádzajú z Antarktídy).

Veľké územia, trvalo pokryté snehom a ľadom majú vyššiu odrazivosť slnečného žiarenia (albedo), priemerné hodnoty odrazivosti sú ~80 - 90 %. Vo vyšších zemepisných je vysoké albedo v jarných a jesenných mesiacoch príčinou častých zmien počasia ("bláznivý apríl"). Veľké klimatické dopady má aj nižšia tepelná vodivosť ľadu a snehu oproti vzduchu (poznajú a využívajú to eskymáci, ktorí si stavajú svoje zimné obydlia zo snehu, vo vnútri sa udržuje prijateľná teplota). Znížená tepelná vodivosť výrazne ovplyvňuje hydrologický cyklus. V netrvalo zamrznutých oblastiach sa to prejavuje nezamŕzaním pôdy pod určitou hranicou (napr. preto sa vodovodné potrubia ukladajú približne meter pod zem). Jarné topenie sa snehu vyžaduje veľké množstvo energie, čo vyvoláva odozvy v atmosférických systémoch a pravdpodobne zapríčiňuje letnú monzúnovú aktivitu v Eurázii a juhozápade USA.

Minerál mesiaca uprav


Chalkopyrit, sulfid meďnato-železnatý. Dôležitá ruda medi.
Vedeli ste uprav
Rozdelenie vied o Zemi uprav

Ostatné · Geoinformatika · Geoštatistika · Geodézia

Najnovšie články uprav

Dead Clade Walking · Jadro (Chorvátsko) · Zemetrasenie v Chua-liene 2024 · Karol Kolbenheyer · Paleocénno-eocénne tepelné maximum · Humus · Dotácie na fosílne palivá · Alois Matějka · Laacher See · John Tuzo Wilson · Ján Šimkovic (farár) · Veľká čínska nížina · Sakarya (rieka) · Murat (rieka) · Ceyhan (rieka) · Jozef Jablonský · Megalonychidae · Yeşilırmak (rieka) · Drianovska reka · Južný rovníkový prúd · Han · Tichomorská oblasť · Charmanlijska reka · Tropická noc · Zemetrasenie pri Humennom 9. októbra 2023 · Bílá Ostravice · Černá Ostravice · Brontosaurus (malý rod) · Besaparski ridove (Rodopy) · Văča (rieka) · Bataška planina · Zemetrasenie v Komárne v roku 1763 · Stara reka (stredný prítok Marice) · Švábska Jura · Dominium maris baltici · Argentínske more · Humínová látka · Leonardit · Zemetrasenie v Turecku a Sýrii 2023 · Tombolo

Najlepšie články uprav
  Chronostratigrafická tabuľka  
Stavba Zeme  
Ostatné portály