A Fine Frenzy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alison Sudol

Alison Sudol (* 23. december 1984), známa hlavne ako A Fine Frenzy (predtým Alison Monro) je americká speváčka, skladateľka a klaviristka. Jej debutový album One Cell in the Sea bol vydaný 17. júla 2007, a dosiahlo 91. miesta v rebríčku Billboard 2000. Má veľký úspech v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Poľsku a Francúzsku a v ďalších krajinách. Jej hudba sa objavuje v mnohých televíznych reláciách, jej pieseň zaznela vo filme Skutočný život (Sleepwaling) ale aj s Slovenskom seráli Rádio Fresh. V Spojených štátoch si získava veľa fanúšikov s jej lyrickou a potickou hudbou a silnými emocionálnymi témami.

Raný život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Seattle, Washington učiteľom dramatických umení. Keď bolo Sudol 5 rokov, presťahovala sa s matkou do Los Angeles po tom, čo sa jej rodičia rozviedli. Počúvala široké spektrum hudby, zahŕňajúce Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, a swing. [3]

Promovala v 16 a považovala sa za "pitomou a tichú". Sudol "nepije ani nefajčí alebo niečo takého". "Bola som nervózna" uviedla Sudol v interview, "Choď na univerzitu tak mladá. Zostala som 2 roky a skúsila zistiť čo zvládnem s hudbou. Keď mi bolo 18, bola som do hudby zabraná tak moc, že sem nechcela prestať [3]" . V 18 Sudol odštartovala so svojou prvou skupinou, Monro.

Sudol mala tiež vášeň pre literatúru, bola ponorená do diel autorov ako CS Lewis, EB White, Lewis Carroll, Anthony Trollope a Charles Dickens. Jej umelecké meno "A Fine Frenzy" je prevzaté z verša v Sen noci svätojánskej (A Midsummer-night's Dream) od Williama Shakespeara (Théseus, dejstvo 5, scéna 1 - "The poet's eye, in a fine frenzy rolling, Doth glance from heaven to earth, from earth to heaven "). Potom, čo sa sama učila na klavíri, začala vkladať svoju kreatívnu energiu do písania piesní.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Alison Sudol hrá na pianové marci 2007 sa Sudol objavila na "South by Southwest (SXSW)" konferencii začatú pre The Stooges. Krátko potom, bolo jej debutový album One Cell in the Sea vydané s väčšinou pozitívnym ohlasom. [6] Prvý single "Almost Lover" sa dostal na 25. miesto v Billboard Hot Adult Contemporary Tracks. V polovici 2007 si zabezpečila začatie na turné Rufus Wainwright. V marci a apríli 2008 Sudol oznámila vlastné turné po USA a Kanade, av apríli mala turné vo Francúzsku, Belgicku, Nemecku a Švajčiarsku. V Septembra 2008 bola hviezdou na otváracej noci 'New Pop Festival' usporiadaného German broadcaster SWR3. V novembri 2008 sa vrátila na turné do Nemecka, Rakúska a Švajčiarska.

Jej pieseň "You Picked Me" bola uvedená na iTunes ako "single týždňa zadarmo" pre 14. august 2007 a VH1 nedávno uviedlo jednu zo svojich "You Oughta Know" umelcov. [7] Dodatočne v októbri 2008 "You Picked Me" bolo vybrané ako tému siete podľa SIC, Portugalskej televízne siete.

Album sa predalo cez 300 000 kópií. V 2008 bolo vydané v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a Poľsku. V každej z tých krajín sa album umiestnil v top 30, s prvým singlom "Almost Lover" dosiahla 8. miesta v Nemecku, 10. vo Švajčiarsku a 5. v Rakúsku. [8] Ohlásila, že pracuje na novom albume a hrá 2 piesne očakávané na albume počas nedávnych predstavenia ( "What I Wouldn't Do", a "From whence You Came").

Sudol je v niektorých smeroch súkromná osoba, ale vybudovala si povesť prístupnosti a priateľstva, a pravidelne si povídá s fanúšikmi po jej predstaveniach.

Objavenie v televízii[upraviť | upraviť zdroj]

6. februára 2008 Sudol uviedla "Come On, Come Out" na The Late Show with David Letterman. 23 februára zaspievala "Almost Lover" a "Come On, Come Out" na CBS 'Saturday Early Show'. Zahrala si v prvom dieli 4. série Kriminálky New York postavu 'Nova Kent'.

Literatúra a písanie[upraviť | upraviť zdroj]

Sudol často uvádza literárny vplyv v jej hudbe. V poslednej dobe odhalila, že sa usiluje aj o kariéru spisovateľky. V interview povedala, že napísala detský príbeh o hovoriacich zvieratkách, podobné Letopisom Narnie".

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]