Aerodynamická brzda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Aerodynamické brzdy lietadla Eurowings BAe 146-300
Rušič vztlaku na hornej strane krídla

Aerodynamická brzda (po anglicky air brake alebo speed brake) je zariadenia na povrchu lietadla slúžiace na zníženie rýchlosti lietadla výrazným zvýšením odporu vzduchu.

Terminológia[upraviť | upraviť zdroj]

Aerodynamická brzda je buď brzdiaca klapka (brzdiaci štít) alebo brzdiaci padák:

  • Brzdiaca klapka alebo brzdiaci štít je aerodynamická brzda v podobe výklopnej alebo výsuvnej plochy na lietadle (spravidla na jeho streche alebo na dolnej časti alebo vzadu), ktorá je prestaviteľná za letu.
  • Brzdiaci padák je aerodynamická brzda v podobe padáka vystreleného na chvoste lietadla.

Od aerodynamickej brzdy (brzdiacej klapky) by sa mal prísne vzaté odlišovať rušič vztlaku (=rušič, spoiler, spojler, interceptor, presnejšie lift spoiler), čo sú spravidla klapky, ktoré sa vysúvajú v hornej časti krídla takmer po celej jeho dĺžke a v smere letu a slúžia na elimináciu vztlaku (sekundárne na zníženie odporu vzduchu). Spravidla sa používajú pri pristávaní resp. na zemi (ground spoiler). Tzv. letový rušič vztlaku (flight spoiler), čo je spravidla časť klapiek lift spoilera (wing spoiler), sa však používa aj ako krídelko (aileron) alebo aerodynamická brzda. Okrem toho sa výrazom „speed brake system“ označuje aj sústava všetkých spoilerov.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Brzdiaca klapka sa používa, keď pilot potrebuje z nejakého dôvodu znížiť rýchlosť stroja; najčastejšie pri pristávaní. Klapka sa vysunie a zvýši sa aerodynamický odpor, čo má za následok zníženie rýchlosti. Uhol vyklopenia sa dá často regulovať podľa potreby - čím väčší uhol, tým je brzdenie rýchlejšie.