Baja California Sur

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mapa Mexika s vyznačenou polohou štátu Baja California Sur

Baja California Sur [vyslov: bacha kalifornia sur], doslova Južná Dolná Kalifornia, je mexický štát, ktorý sa nachádza v južnej časti Kalifornského polostrova.

Má rozlohu 71 428 km², tvorí 3,7 % povrchu Mexika. Susedí na severe so štátom Baja California. Hlavným mestom je La Paz, mesto nachádzajúce sa v južnej časti polostrova. Štát má 425 tisíc obyvateľov.

Reliéf je charakterizovaný pobrežnými planinami, hornatým Kalifornským systémom a dvoma púšťami: Centrálna púšť a Púšť Vizcaíno. Najvyšší vrchom je Sierra de la Laguna s nadmorskou výškou 2 080 metrov nad morom. Klíma má zväčša púštny charakter, iba región Los Cabos má horúcu, mierne vlhkú klímu. Krajiny je chudobná na vodné toky. Najväčšou riekou je San Ignacio. Ďalšími tokmi sú potoky San Benito, San Miguel a Raymundo.

Najdôležitejším odvetvím priemyslu je potravinársky priemysel. V štátnych vodách sa nachádza veľké množstvo rýb, preto je dôležitým aj rybolov. Baja California Sur je známa svojimi vysoko kvalitnými plodinami. Pestujú sa ďatle, figy, papáje, mangá, špargle, paprika, rajčiny, melóny.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]