blink-182

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Blink-182
Blink2.jpg
Základné informácie
Pôvod Flag of the United States.svg San Diego, USA
Žáner(-re) Pop punk
Punk rock
Skate punk
Pôsobenie 19922005 , 2009 - súčasnosť
Vydavateľstvá Filter, Grilled Cheese, MCA, Geffen
Webstránka www.blink182.com
Členovia skupiny:
Mark Hoppus (spev a basgitara)
Tom DeLonge (gitara a spev)
Travis Barker (bicie a perkusie)
Bývalí členovia
Scott Raynor (bicie a perkusie)
(1992 - 1998)

blink-182 je kalifornská punk-rocková skupina, ktorú v roku 1992 založili Mark Hoppus (vokály a basová gitara), Tom DeLonge (vokály a gitara) a Scott Raynor (bicie).

V roku 1994 vydáva skupina demo pod názvom Buddha. Ešte v tom istom roku vydali debutový album Chesire Cat, z ktorého najznámejšia pieseň Carousel, sa často hrávala na ich koncertoch. Tento album aj predtým spomínané demo vyšli spočiatku ešte pod pôvodným menom skupiny Blink, no vtedy sa ozvala írska skupina s tým istým menom a pohrozila súdom. Kalifornskí Blink si do názvu pridali číslo 182 a vydali Cheshire Cat znovu (demo Buddha bolo neskôr takisto vydané pod menom skupiny Blink-182, avšak s novým obalom). Album Dude Ranch z roku 1997 zaznamenal pomerne značný úspech, singel Dammit sa dostal na vrchol mnohých amerických punkrockových rebríčkov. V roku 1998 po nezhodách s ostatnými členmi odišiel Scott Raynor a na pozíciu bubeníka nastúpil Travis Barker.

V roku 1999 vydali album Enema of The State, ktorý nahrávali s úmyslom výraznejšie preraziť, a ktorý mnohí považujú za najlepší počin ich kariéry. V roku 2001 nasledoval záznam koncertu pod názvom The Mark, Tom and Travis Show. Obsahoval jednu novú skladbu - Man Overboard. V tom istom roku nasledoval radový album Take Off Your Pants and Jacket, ktorý vyšiel v štyroch rôznych verziách. Tri boli s bonusmi (každý album obsahoval dva, jeden od Toma a jeden od Marka) a štvrtý bol cenzurovaná verzia bez bonusov. Kritika neprijala tento album priaznivo. Sama kapela povedala, že nemohla kvôli nahrávacej spoločnosti hrať, čo chcela[chýba zdroj]. Po útokoch na USA 11. septembra 2001 sa Tom rozhodol nahrať niečo úplne iné ako doteraz. Na pomoc si zavolal aj Travisa, čo však nepriaznivo zapôsobilo na Marka Hoppusa, hoci projekt bol od začiatku avizovaný ako jednorazový. V roku 2003 vyšiel album Blink 182, ktorý skupina považuje za svoje vrcholné dielo, a kde pokračuje v citovejších témach.

V roku 2005 sa Tom DeLonge rozhodol, že s kapelou blink-182 končí a založil Angels and Airwaves. Ostatným dvom členom to oznámil prostredníctvom ich spoločného manažéra. Mark a Travis následne založili svoju skupinu +44. Prvý album Toma DeLongea však bol prijatý vlažne.

Ešte v roku 2005 vyšiel album Greatest Hits, ktorý obsahoval jednu doteraz nevydanú pesničku - Not Now, jediný singel z tohto albumu. blink-182 sa objavili aj v epizódnej úlohe vo filme Prci, prci, prcičky. Vydali 1 DVD z koncertu. O štyri roky neskôr sa spolu objavili na jednom pódiu. Bolo to na 51. ročníku Grammy kde oznámili svoj návrat na scénu. V roku 2011 vydali svoj zatiaľ posledný album Neigbourhoods.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

EPčká[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

Videoklipy[upraviť | upraviť zdroj]

Členovia kapely[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]