Business-to-business

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Business-to-business alebo business to business (skratka B2B alebo B to B), do slovenčiny prekladané aj ako (typu) podnik-podnik, na úrovni podnik-podnik, pre organizácie, medzipodnikový, sú obchodné vzťahy medzi dvoma alebo viacerými podnikmi pre ich potreby (pokiaľ žiaden z nich nie je konečným spotrebiteľom) na rozdiel od vzťahov podniku a konečných spotrebiteľov, podniku a zamestnancov, podniku a verejného sektora a podobne. Anglický výraz sa používa najmä (ale nie len) ako prívlastok, čiže za ním by obyčajne ešte malo nasledovať ďalšie slovo (napr. business-to-businee marketing, business-to-businee model).

Tieto vzťahy sú často založené na informačných technológiách, ktoré sú hlavnou príčinou ich vzniku a umožňujú ich vznik a trvanie.

Väčšinou ide o vzťah medzi výrobcom a veľkoobchodom alebo medzi veľkoobchodom a predajňou. Opakom B2B je napríklad vzťah medzi podnikom a koncovým spotrebiteľom (B2C - business-to-consumer; koncový spotrebiteľ môže byť aj podnikom) a vzťah medzi podnikom a verejným sektorom (B2G - business-to-government).

S termínom sa stretávame v marketingu, pri elektronickom obchodovaní, v informačných systémoch ERP a informačných systémoch CRM.