Carl Theater

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Carl Theater približne v roku 1850

Carl Theater (do roku 1847 Leopoldstädter Theater) bolo divadlo, ktoré sa kedysi nachádzalo v 2. viedenskom obvode na Praterstrasse 31.

Divadlo dal postaviť Karl von Marinelli a otvorené bolo v roku 1781 pod názvom „Leopoldstädter Theater“. Divadlo sa zameriavalo na prózy, aj hudobné diela. V roku 1838 budovu kúpil Carl Carl (pôvodom z Krakova), ktorý už viedol aj konkurenčné Theater an der Wien. Divadlo bolo prebudované a otvorené 10. decembra 1847 pod novým názvom „Carl Theater“. Slávnym divadelným riaditeľom bol aj Johann Nepomuk Nestroy, ktorý viedol divadlo v rokoch 1854-1860. Počas toho obdobia priniesol do Viedne nový žáner - Offenbachove operety. Prvé diela boli vlastne ukradnuté, keďže ochrana autorských práv v tom čase v podstate nefungovala a už vôbec nie na medzinárodnej úrovni.

Nové Offenbachove diela mali vo Viedni úspech, čo viedlo Franza von Suppé k tomu, aby žáner prevzal a prispôsobil viedenskému publiku. Svetové premiéry všetkých významných Suppého operiet (Krásna Galatea, Fatinitza aj Boccaccio) sa konali práve v Carl Theater. Aj ďalšom období sa v ňom konali viaceré svetové operetné premiéry (napr. Johann Strauss ml. - Viedenská krv, Franz Lehár - Drotár alebo Cigánska láska, Oscar Straus - Ein Waltzertraum a podobne). Hlavným centrom operety sa však postupne stávalo Theater an der Wien.

V roku 1929 bolo divadlo zavreté kvôli finančným ťažkostiam. Budova bola v roku 1944 silne poškodená bombardovaním a preto ju v roku 1951 úplne odstránili. Dnes sa na jej mieste nachádza moderná administratívna budova.