Dráždec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Stavba dráždca: 1- Glans clitoris, 2 - Corpus cavernosum, 3 - Crus clitoris, 4 - ústie močovej rúry, 5 - Bulbus vestibuli, 6 - poševný vchod

Dráždec alebo klitoris je súčasť ženských pohlavných orgánov, erektilné tkanivo (homológ penisu u muža), s veľkým počtom voľných nervových zakončení a senzitívnych nervových teliesok. Dráždenie pohlavných orgánov u samíc cicavcov vyvoláva podnety pohlavného vzrušenia. Mechanizmus erekcie u klitorisu je rovnaký ako u muža, je však menej výrazná. Viditeľná časť pripomínajúca gombík je umiestnená vo vulve blízko vonkajšieho spojenia malých pyskov ohanbia, nad poševným vchodom. Jeho zvláštnou úlohou je navodenie pohlavného vzrušenia a orgazmu.

Skladá sa zo zakrnelého žaluďu (lat. glans clitoridis) a z tela (lat. corpus clitoridis), ktoré je pomocou lig. suspensorium clitoridis a lig. fundiforme clitoridis pripojené k dolnej časti symfýzy. Corpus clitoridis sa kaudálne delí na dve crura clitoridis, ktoré sú zdola pripojené k ramenám lonovej kosti (crista phallica). Hoci je celý dráždec dlhý približne 8 cm, je z neho vidieť len malá časť – glans clitoridis. Glans clitoridis prekrývajú riasy malých pyskov ohanbia (praeputium et frenulum clitoridis). Podkladom klitorisu je párové toporivé tkanivo (corpus cavernosus clitoridis), ktoré má analogickú stavbu ako corpora cavernosa penis.