Facebook

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Facebook
logo
URL facebook.com
Typ stránky Sociálna sieť
Registrácia povinná pre prístup
Vlastník Facebook, Inc.
Tvorca Mark Zuckerberg
Eduardo Saverin
Dustin Moskovitz
Chris Hughes
Spustenie 4. február 2004

Facebook je rozsiahly komunitný webový systém, ktorý založil 4. februára 2004 Mark Zuckerberg počas štúdia na Harvardovej univerzite. Spoluzakladateľmi systému boli Chris Hughes, Dustin Moskovitz a Eduardo Saverin.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Facebook pôvodne slúžil len študentom Harvardovej univerzity. Zuckerberg ho spustil zo svojej internátnej izby. Naprogramovanie mu údajne trvalo menej ako dva týždne. Za taký istý čas ho začala využívať polovica školy, preto ho rozšíril na americké univerzity Yale a Stanford. Neskôr bol prístup otvorený pre všetkých používateľov s univerzitnou e-mailovou adresou (.edu, .ac.uk,...). Od 27. februára 2006 sa začali do systému pripájať niektoré veľké spoločnosti a od 11. augusta 2006 sa môže pripojiť ktokoľvek starší ako 13 rokov. Používatelia sa v systéme môžu pripájať na rôzne sociálne siete, napríklad v rámci jednej školy, firmy alebo geografickej lokácie. To umožňuje ľahšie vyhľadávanie jednotlivých osôb. Facebook má od januára 2011 vyše 600 miliónov používatelov.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V dnešnej dobe slúži Facebook najmä na komunikáciu, nadväzovanie priateľstiev a zdieľanie fotografií a videí. V polovici roku 2006 mal už 7 miliónov členov. Lákavý bol pre rôzne veľké spoločnosti ako Microsoft, Yahoo! alebo Viacom. Yahoo! dokonca za Facebook ponúklo 1 miliardu dolárov. V súčasnosti má Facebook vyše 900 miliónov členov a je dostupný skoro na celom svete. Jeho hlavný konkurent MySpace, donedávna neohroziteľná jednotka na trhu s počtom užívateľov nad 100 miliónov, stratil svoju pozíciu v roku 2008.

Facebook momentálne zamestnáva viac ako 1000 zamestnancov a jeho aktuálna trhová cena sa pohybuje tesne nad úrovňou 50 miliárd dolárov.

Mark Zuckerberg ho údajne plánuje dať na burzu za 500 miliárd dolárov.

Kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Facebook je terčom kritiky. Viry.cz ju kritizovali za úbytok anonymity smerom k zverejňovaniu údajov. Server tiež poukázal na zneužívanie Like linkov na podvody ako šírenie spamu a zber osobných údajov.[1]

V médiách[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Od publicity k anonymitě a opačně [online]. Viry.cz, 24.09.2012, [cit. 2013-03-10]. Dostupné online. (český)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]