Filip I. (Kastília)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Filip I.
Kastílsky kráľ
1500 Meester van de Magdalena legende - Filips de Schone, Aartshertog van Oostenrijk, Hertog van Bourgondie.jpg
Panovanie 1504 – 1506
Joanne of Castille and Philippe of Habsbourg escutcheon.svg
Narodenie 22. júl 1478
Bruggy
Úmrtie 25. september 1506 (28 rokov)
Burgos
Hrobka Granada
Manželka Jana I.
Potomstvo Elonóra
Karol I.
Izabela
Ferdinand I.
Mária
Katarína
Otec Maximilián I. Habsburský
Matka Mária Burgundská

Filip I. zvaný Pekný (* 22. júl 1478, Bruggy – † 25. september 1506, Burgos), bol prvý kastílsky a leónsky kráľ z rodu Habsburgovcov ako spolukráľ svojej manželky Jany I. Kastílskej.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako prvé dieťa v manželstve vojvodkyne Márie Burgundskej, dedičky bohatých území Karola Smelého (Burgundsko, holandské provincie atď.), a jej manžela Maximiliána I. Habsburského, neskoršieho rímsko-nemeckého cisára. Jeho matka po páde z koňa počas tehotenstva zomrela už v apríli 1482 a v testamente odkázala všetky svoje územia štvorročnému synovi Filipovi a dvojročnej dcére Margaréte. Maximiliána určila za ich poručníka a regenta až do Filipovej plnoletosti. Smrť milovanej manželky bola pre Maximiliána veľkou ranou, jej politické dôsledky však boli ešte závažnejšie. Jediným právnym základom jeho moci bola funkcia poručníka. Holandské stavy sa preto snažili urýchlene obmedziť jeho právomoci zriadením poručníckej rady, bez ktorej súhlasu by Maximilián nesmel nič podniknúť a dali mu jasne najavo, že sa má vrátiť domov. Zároveň bol Maximilián vo vojnovom stave s Francúzskom, lebo Ľudovít XI. ako lénny pán burgundského vojvodu žiadal vrátenie francúzskych lén (najmä burgundského vojvodstva).

Dlhá a pre holandskú stranu vyčerpávajúca vojna skončila v decembri 1482 mierom v Arrase, ktorý Francúzsku vrátil burgundské vojvodstvo a grófstvo, ale holandské provincie prisúdil Habsburgovcom. Súčasťou dohody bolo prevzatie poručníctva nad vojvodom Filipom holandskými stavmi a chlapec sa tak prakticky stal rukojemníkom odbojných Genťanov. Ak by zomrel bez potomkov, zdedila by holandské provincie Margaréta spoločne so svojím predurčeným manželom, francúzskym dauphinom Karolom. Filip mal v prípade, ak by sestra zomrela bezdetná, právo na vrátenie jej vena, to znamená burgundského vojvodstva, grófstva a ďalších menších území. Neskôr si Maximilián vynútil na holandských stavoch vrátenie poručníctva nad synom.

Manželstvo[upraviť | upraviť zdroj]

21. augusta 1496 sa uskutočnila dvojitá svadba: Filipa s Janou Kastílskou (Jana Šialená) a jeho sestry Margaréty s Janiným bratom, následníkom španielskeho trónu, Donom Juanom. Následník trónu ale zomrel 4. októbra 1497 a dieťa, ktoré čakala Margaréta, sa narodilo mŕtve. Filipova manželka sa stala následníčkou kastílskeho trónu. Takto sa Habsburgovci dostali na španielsky trón.

Manželstvo s Janou bolo zo začiatku šťastné, mladá infantka bola pekná a vo Filipovi prebudila vášeň. Filip ju však začal podvádzať, čo Jana nemienila v žiadnom prípade tolerovať, a robila žiarlivostné scény.

V roku 1504 po smrti kráľovnej Izabely I. sa Jana stala kráľovnou Kastílie a Filip spolukráľom. Manželia sa presťahovali do Kastílie. Janine správanie bolo stále čudnejšie. Filip so svokrom sa pokúsili vyhlásiť kráľovnú, ktorá bola tehotná, za neschopnú vlády. Jana tento pokus o zvrhnutie prekazila, ale Filip krátko potom v roku 1506 nečakane zomrel na infekciu.

Je pochovaný spolu s manželku v hrobke v Granade.

Potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]

Potomkovia Jany a Filipa sa pomocou sobášnej politiky dostali na tróny a dvory mnohých európskych krajín.

Rodokmeň Filipa I.[upraviť | upraviť zdroj]

Rodokmeň Filipa I. do tretieho pokolenia
Filip I. Otec:
Maximilián I. Habsburský
Starý otec:
Fridrich III. Habsburský
Prastarý otec:
Ernest I. Habsburský
Prastará mama:
Cymburgis Mazovská
Stará mama:
Eleonóra Portugalská
Prastarý otec:
Eduard I.
Prastará mama:
Eleonóra Aragónska
Matka:
Mária Burgundská
Starý otec:
Karol Burgundský
Prastarý otec:
Filip III.
Prastará mama:
Izabela Portugalská
Stará mama:
Izabela Bourbónska
Prastarý otec:
Karol I. Bourbonský
Prastará mama:
Anežka Burgundská

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Filip I. Sličný na českej Wikipédii.