Foucaultovo kyvadlo (kniha)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Foucaultovo kyvadlo
Il pendolo di Foucault
Pendule de Foucault au musee des arts et metiers.jpg
Foucaultovo kyvadlo v múzeu umení a remesiel v Paríži

Autor Umberto Eco
Pôvodný jazyk taliansky
Krajina vydania Taliansko
Nakladateľstvo originálneho vydania Bompiani, Milano
Dátum 1. vydania originálu 1988
Literárne obdobie postmodernizmus
Literárny žáner román
Slovenské vydania knihy

Foucaultovo kyvadlo je román autora Umberta Eca. Prvá publikácia vyšla v roku 1988 v Taliansku a spôsobila veľký rozruch v literárnych kruhoch Európy. Foucaultovo kyvadlo patrí k tzv. otvoreným príbehom (opera aperta), ktorého teóriu prvý prezentoval práve Umberto Eco v 60. rokoch 20.stor.

Formálne je vytvorený na báze štruktúry kabalistického stromu Sefer Jecira - Kniha stvorení. Základnou dejovou líniou je rozmýšľanie a pátranie dvoch autorov na pôde fiktívneho vydavateľstva Garamond, Belba a Casaubona, ktorí sa stretnú v témach ako je mystika, alchýmia, kabala a rozsiahla téma okultných tradícií. Tretí protagonista je redaktor vydavateľstva Diotallevi, ktorý je v tomto triu aj špecialistom na kabalu. Román je ako matrioška, obsahuje viacero tém povkladaných do jednej zložitej kompozície. Kompozične je dielo náročné takisto ako myšlienkovo a tematicky. Autor sa zaoberá špekulatívnymi tajnými teóriami, napríklad o templároch. Preto je temer nemožné vyrozprávať základný príbeh, pretože klasický príbeh tu neexistuje. Román má celkovo 120 kapitol združených do desiatich kníh. Štruktúra románu dovoľuje čítať jednotlivé kapitoly bez následnej postupnosti, pretože v románe nie je dôležitý ani tak príbeh ako skôr jeho rámec a kultúrne pozadie. To je umožnené i neexistenciou jednoty času a miesta deja.

Foucaultovo kyvadlo je druh iniciačného románu, podobne ako je stredoveký príbeh o hľadaní svätého grálu, Alchymická svadba Christiana Rosenkreutza, Goethov Villiam Meister.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • ECO, Umberto: Foucaultovo kyvadlo, Odeon, 1991, česky, preklad Zdeněk Frýbort, doslov Daniela Hodrová, ISBN 80-207-0335-7