Hypergalaxia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Hypergalaxia je priestorovo ohraničená a gravitačne viazaná skupina galaxií, pozostávajúca z jadra (môže ním byť centrálne umiestená obria galaxia, dvojica obrích galaxií alebo kompaktná skupina galaxií) obklopeného väčším počtom trpasličích galaxií.

Pri štúdiu priestorového rozloženia galaxií sa potvrdilo, že všetky obrie galaxie alebo kompaktné skupiny galaxií sú obklopené trpasličími galaxiami a naopak, v centrách veľkých skupín trpasličích galaxií sa vždy nájde jedna alebo viac obrích galaxií. Hypergalaxie sa pokladajú za primárne miesto vzniku galaxií, kde galaxie vznikli v skupine.

Príkladom hypergalaxie je Miestna skupina galaxií, ktorá je dvojitou hypergalaxiou (jednou hypergalaxiou je podskupina Andromédy, druhou podskupina Galaxie). Názov hypergalaxia navrhla v roku 1974 skupina pracovníkov Estónskej akadémie vied pod vedením J. Einasta a A. D. Černina. Jestvovanie hypergalaxie nie je dosiaľ všeobecne uznané.

Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZA.