Kyberpriestor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Termín kyberpriestor (ang. cyberspace [sajbrspejs]) sa používa pre označenie virtuálneho sveta vytváraného modernými technológiami (počítačmi, telekomunikačnými sieťami apod.) paralelne ku svetu „reálnemu“. Je to skôr poetické pomenovanie, ktoré sa vyskytuje napr. v sci-fi literatúre, prenikol však i do hovorového slovníka ľudí pracujúcich intenzívne s počítačmi a internetom a postupne sa šíri i do všeobecného povedomia.

Gibsonov kyberpriestor[upraviť | upraviť zdroj]

Termín „cyberspace“ prvýkrát použil spisovateľ William Ford Gibson v roku 1984 vo svojej knihe Neuromancer, kde ho definoval takto:

Konsensuálna halucinácia každý deň okúsená miliardami oprávnených operátorov všetkých národov, deťmi, ktoré sa učia základy matematiky. Grafická reprezentácia dát abstrahovaných z bánk všetkých počítačov ľudského systému. Nedomysliteľná komplexnosť. Línie svetla zoradené v nepriestore mysli, zhluky a súhviezdia dát. Ako svetlá mesta, …

Ide o počítačový trojrozmerný svet analogický s internetom, v ktorom sa užívatelia pohybujú pomocou virtuálnej reality.

Obecný pojem kyberpriestoru[upraviť | upraviť zdroj]

Kyberpriestor je v súčasnosti používaný v zmysle inverzie k reálnemu svetu (tzv. realspace). Hovorí sa o ňom ako o mieste, kde sa vyskytujú ľudia bez fyzických tiel. Klasický príklad znie:

Keď zdvihnete telefón a vytočíte telefónne číslo vašeho kamaráta, kde sa bude odohrávať váš rozhovor? Bude to vo vašom sluchátku? V jeho telefónnom prístroji? V drôtoch, ktoré vás spájajú? Nie. Tento hovor sa bude odohrávať v cyberspace.

Ďalšie uplatnenie tento termín našiel o niečo neskôr, v dobe rozšírenia počítačových sietí. Hackeri, počítačoví a sieťoví experti tento termín používali rovnako pre počítačové siete, napr internet.