Malnutrícia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Malnutrícia (z latinského slova malus - zlý) je odchýlka od normálneho stavu výživy. Vzniká ako dôsledok nedostatočného príjmu živín alebo iných životne dôležitých zložiek potravy.

Pri krátkom trvaní sú následky reverzibilné. Pri dlhšom trvaní vedie ku chradnutiu, prudkému schudnutiu, celkovej ochabnutosti a strate síl až smrti.

Príčiny[upraviť | upraviť zdroj]

Môžu byť následkom porúch zažívacie traktu, zápalového ochorenia, nádorového ochorenia, vredov čriev a ich zápalového ochorenia, rôznych vírusových a infekčné ochorení sprevádzané úpornými hnačkami a zvracaním, rôznych psychických porúch – degeneratívnych zmien mozgu a rôznych psychózy (najčastejšie pri anorexii).

Poznáme dva typy malnutrície[upraviť | upraviť zdroj]

Proteín-energetická malnutrícia (kachexia, marazmus)[upraviť | upraviť zdroj]

Kvantitatívna podvýživa: charakteristický je postupný úbytok tukovej aj netukovej hmoty, pokles váhy a pokles BMI (body mass index). Pri tomto type ostávajú hladiny krvných proteínov v norme. Príčinou je vyvážený, celkový nedostatok potravy, nie len niektorých živín.

Proteínová malnutrícia (kwashiorkor)[upraviť | upraviť zdroj]

Kvalitatívna podvýživa: charakteristický je pokles krvných bielkovín , no pokles hmotnosti nie je príliš významný, skôr ostáva rovnaká alebo narastá, niekedy sa dokonca môže objavovať obezita. Klesá počet bielych krviniek a objavujú sa poruchy bunkovej imunity. Merania, ktoré vychádzajú zo zachovanej tukovej hmoty, môžu byť v norme. Príčinou tohto typu malnutrície je nedostatok bielkovín v strave.

Pacienti majú nezriedka kombináciu oboch typov podvýživy.

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Slnieckova.sk: Malnutrícia