Medúzovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Medúzovce
Jelly Monterey.jpg
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Živočíchy Animalia
Vývojový stupeň Epitelovce Eumetazoa
Skupina Mechúrniky Radiata
Kmeň (phylum) Pŕhlivce Cnidaria
Trieda (classis) Medúzovce Scyphozoa
Vedecký názov
Scyphozoa
Goette, 1887
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Medúzovce (lat. Scyphozoa) je trieda z kmeňa pŕhlivce (Cnidaria). Charakterizovaná je tým, že u nich prevažuje medúzové štádium nad polypovým štádiom, ktoré je veľmi špecializované a podieľa sa na rozmnožovaní.

Patria sem viaceré plávajúce rôsolovité mechúrniky. Obyčajne majú tvar zvona či taniera, pologule či gule. Ústa sú na spodnej strane tela a často sú obklopené veľkými lalokmi alebo dlhými ramenami. Na vonkajšom okraji tela majú jemné vlákna s pŕhlivými bunkami.

Medúzy sú väčšinou morské, žijú skoro vo všetkých moriach a oceánoch. Niektoré druhy sú rozšírené po celom svete. Jedia planktón a menšie kraby, ryby a raky. Rozmnožujú sa pohlavne – larvy sa usadzujú na dne mora a pučia z nich nové medúzy. Najbežnejším druhom je tanierovka ušatá (Aurelia aurita), a to v lete v Severnom mori.

Vývinový cyklus[upraviť | upraviť zdroj]

Po kopulácii gamét vo vode vzniká zygota, ktorá sa brázdi až na planulu. Táto prisadá a mení sa na strobilu, na ktorej smerom zdola nahor pučaním prirastajú budúce mladé medúzy – najstaršia je úplne hore. Po čase sa zaškrtením oddelí (v tomto štádiu ju nazývame efyra), prevracia sa o 180°, dorastajú jej ramená a dospieva. Týmto spôsobom sa oddeľujú ďalšie a ďalšie efyry.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

  • trieda: medúzovce (Scyphozoa)

V niektorých deleniach sa pod medúzovce radí aj inak samostatná trieda štvorhranovce (Cubozoa).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]