Na ceste

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Na ceste
On the road

Autor Jack Kerouac
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Nakladateľstvo originálneho vydania Viking Press
Dátum 1. vydania originálu 5. september 1957
Chronológia
Predchádzajúci diel The Town and the City (1950) (Mesto a veľkomesto)
Nasledujúci diel The Subterraneans (1958) (Podzemníci)
Slovenské vydania knihy

Na ceste je kultový román a základný literárny odkaz beatnického hnutia, generačná výpoveď príslušníka skupiny mládeže, ktorá reagovala po svojom na situáciu koncom 40-tych a začiatkom 50. rokov 20. storočia, keď Amerika prechádzala štádiom vrcholnej hospodárskej stability, ale začínali sa prejavovať choroby americkej civilizácie. Beatnici odmietli ideál mladého úspešného Američana s jeho nalinajkovaným a pevným cieľom a dali sa cestou protestu, úteku od civilizačných vymožeností smerom k akémusi modernému primitivizmu. Istotu budúcnosti nahrádzali zintenzívneným prežívaním prítomnosti.

Týmto sú poznamenané aj cesty hrdinu po USA, tvoriace hlavnú líniu rozprávania. Do extázy vyvolanej novými zážitkami sa však mieša aj nostalgia spôsobená uvedomovaním si bezvýchodiskovosti takéhoto úteku.

V autobiografickej výpovedi vystupuje Allen Ginsberg ako Carlo Marx, William Burroughs ako Bull Lee, John Clellon Holmes ako Tom Saybrook, Herbert Huncke ako Elmer Hassel, Neal Cassady ako Dean Moriarty.