Opava (rieka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Opava (po poľsky Opawa, nem. Oppa) je sliezska rieka na území Česka. Je to ľavostranný prítok Odry, meria 118,6 km, odvodňuje povodie s veľkosťou 2 088,8 km² a priemerný prietok v ústí dosahuje hodnotu 15,01 m³/s.

Vzniká sútokom Čiernej a Střednej Opavy v meste Vrbno pod Pradědem. Černá Opava pramení v Hrubom Jeseníku na severozápadnom svahu vrchu Orlík (1 204 m n. m.), východne od obce Bělá pod Pradědem. Střední Opava (nazýva sa aj Zlatá Opava) pramení tiež v Hrubom Jeseníku na východných svahoch Praděda (1 491 m n. m.), západne od obce Karlova Studánka.

Od sútoku tečie Opava juhovýchodným smerom až po obec Nové Heřminovy, odtiaľ ku Krnovu severovýchodným smerom, potom až k Opave tvorí česko-poľskú štátnu hranicu. Za mestom pokračuje východným smerom až k obci Jilešovice, pričom výrazne meandruje. Napokon sa stáča k ústiu opäť juhovýchodným smerom. Do Odry ústi na území mesta Ostrava.

Najvýznamnejšími prítokmi sú

Opava preteká cez Vrbno pod Pradědem, Karlovice, Nové Heřminovy, Brantice, Krnov, Holasovice, Opavu, Kravaře, Háj ve Slezsku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Mapy Krnova byly s chybami, URL: http://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/mapy-krnova-byly-s-chybami-20081024.html